Częstochowa w drugi weekend maja stanie się rowerową stolicą Polski. W naszym mieście odbędzie się wówczas Jasnogórski Zlot Rowerowy - Czewa Bike Fest.
fot.PL
W poniedziałek, 17 lutego w miejskim Ratuszu ogłoszono główne punkty programu tego rodzinnego wydarzenia adresowanego do szeroko rozumianego środowiska rowerzystów. Na konferencji prasowej zapowiadającej Zlot głos zabierali: wicemarszałek województwa śląskiego Grzegorz Boski, prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, kustosz Bazyliki Jasnogórskiej o. Waldemar Pastusiak i prezeska Częstochowskiej Organizacji Turystycznej Paula Wypych.
- Motocykliści mają swoje święto, swoje rozpoczęcie sezonu w Częstochowie na Jasnej Górze, to dlaczego rowerzyści mieliby nie mieć podobnego święta. Od razu się ucieszyłem, gdy usłyszałem, że Częstochowska Organizacja Turystyczna pracuje nad pomysłem stworzenia rowerowej imprezy o randze ogólnopolskiej. Jako samorząd województwa śląskiego chcemy się włączyć w to przedsięwzięcie. Zarówno finansowo, jak i organizacyjnie poprzez nasze instytucje. Również przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego, bo gdy mowa o rowerach, to od razu nasuwa się temat bezpieczeństwa podróżowania. W tym zakresie chcemy dodatkowo zaangażować spółkę Koleje Śląskie. To będzie pierwsze tak duże wydarzenie dla rowerzystów, których - jak się dowiedziałem - będą wspierać motocykliści. Cieszę się z podjętej współpracy z miastem Częstochowa i ojcami paulinami – mówił wicemarszałek Grzegorz Boski.
- Częstochowa to miejsce spotkań wielu różnych branż i środowisk – najlepszym przykładem fenomen zlotów motocyklowych tak chętnie i z sukcesem organizowanych w naszym mieście. Chcielibyśmy podobny wynik frekwencyjny uzyskać, zapraszając do Częstochowy ludzi, dla których rower to sposób na życie, wszystkich pasjonatów aktywnego trybu życia. Rowerzyści to niesamowici ludzie – pełni pozytywnej energii, otwarci na innych i gotowi do pokonywania kolejnych kilometrów nie tylko w trasie, ale i w życiu. To właśnie dla nich stworzyliśmy wydarzenie, które stawia na ruch, przygodę i refleksję. Mam nadzieję, że ogłoszony zlot będzie początkiem czegoś wielkiego – komentował prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.
Przypomniał również, że tego rodzaju działanie wpisuje się w dwa programy miejskie – Lepszą Komunikację (budowa ścieżek rowerowych) i Kierunek: Przyjazna Częstochowa (spędzanie wolnego czasu).
- W 2024 roku na Jasną Górę przybyło - tych których udało nam się zliczyć - ponad 10 tysięcy rowerzystów w ramach różnych pielgrzymek. W interesie Klasztoru i Miasta jest to, aby tych pielgrzymów “zagospodarować”, zainteresować miastem i regionem, by zatrzymać ich na dłużej. Przybywa do nas wiele grup branżowych, ale brakowało nam większej, ogólnopolskiej inicjatywy związanej z rowerzystami. Cieszę się, że Częstochowska Organizacja Turystyczna wpadła na ten genialny pomysł z zachętą kierowaną do pielgrzymów, by przy okazji wizyty na Jasnej Górze poznać piękno regionu – podsumował o. Waldemar Pastusiak.
Z kolei Paula Wypych, prezeska CzOT, ogłosiła datę Zlotu – od 9 do 11 maja br., zdradzając założenia i wstępny program imprezy. Rowerzyści mogą czuć się zaproszeni na plac Biegańskiego, na Błonia Jasnogórskie oraz w III Al. NMP. Co ich czeka podczas Zlotu?
Główną osią festiwalu będą targi dla pasjonatów sportu, turystyki i ekologii, gdzie pojawią się stoiska z rowerowymi akcesoriami, odzieżą sportową, zdrową żywnością, ekologicznymi produktami, a także ofertami organizatorów turystyki i przewoźników. Nie zabraknie foodtrucków i atrakcji dla młodszych uczestników, takich jak miasteczko ruchu drogowego, które promować będzie bezpieczne poruszanie się po drodze z wykorzystaniem m.in. symulatorów jazdy oraz rowerowego toru przeszkód.
10 maja to okazja do wybrania się na wycieczkę z przewodnikiem. Szlaki będą dostosowane do preferencji uczestników – począwszy od tras szosowych, przez MTB, aż po rodzinne przejażdżki. Na placu Biegańskiego zaplanowano pokazy akrobacji na rowerach oraz strefy animacji dla dzieci.
Ostatni dzień festiwalu to 11 maja, kiedy Zlot Rowerzystów na Błoniach Jasnej Góry zgromadzi pielgrzymów z całej Polski i zagranicy. Wtedy zostanie odprawiona uroczysta msza święta inaugurująca sezon rowerowy w województwie śląskim połączona z poświęceniem rowerów. Nieopodal, w III al. NMP, odbędą się pokazy rowerowych umiejętności, będzie ustawiona strefa „Zakręconych Rowerów” umożliwiająca jazdę na nietypowych pojazdach oraz rowerowe miasteczko ruchu drogowego.
Przez cały czas trwania festiwalu uczestnicy będą mogli odwiedzać Targi Sportu i Turystyki, korzystać z edukacyjnych i rozrywkowych stref, brać udział w konkursach z nagrodami.
- Ościenne gminy włączą się aktywnie w nasze wydarzenie, organizując u siebie rajdy rowerowe i festyny, o których wkrótce będziemy informować - przypomniała Paula Wypych z CzOT.
Źródło: UM Częstochowy |