Wodociągi Częstochowskie poza swoją statutową działalnością od lat prowadzą szeroką edukację ekologiczną dla dzieci i młodzieży obejmującą konkursy plastyczne, konkursy z wiedzy o ochronie środowiska, prelekcje tematyczne, a także możliwość zwiedzania obiektów. 7 lutego przedsiębiorstwo odwiedzili czwartoklasiści i ośmioklasiści jednej ze szkół.
fot. Wodociągi Częstochowskie
- Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji oprócz podstawowego profilu, jakim jest sprzedaż i odprowadzanie ścieków prowadzi działania prospołeczne, ale również edukacyjne, w ramach których współpracuje ze szkołami miejskimi i gminnymi. Jesteśmy nastawieni na szeroko pojętą edukację dzieci i młodzieży szkolnej w zakresie wyczulenia i wrażliwości na ochronę środowiska naturalnego, bo to także nasze miejskie, gminne zasoby wodne - zauważa Paweł Gruszczyński, rzecznik Wodociągów Częstochowskich. - Mamy najlepszą jakość wody, ale żeby ona była w następnych latach równie wysoka o środowisko naturalne musimy dbać każdego dnia. Dlatego współpraca w zakresie edukacji ze szkołami, przedszkolami jest prowadzona całorocznie.
7 lutego dwie szkolne grupy w ramach wycieczki do Wodociągów Częstochowskich zwiedziły Centralne Laboratorium Badania Wody i Ścieków. Tam dzieci i młodzież zapoznały się z nowoczesnym sprzętem wykorzystywanym w analizach fizykochemicznych oraz mikrobiologicznych wody, takim jak: konduktometr, spektofotometry uv -vis, czy spektofotometr absorpcji atomowej, który służy do oznaczania śladowych ilości metali ciężkich w wodzie (chrom, nikiel, kadm, ołów, miedź, arsen, selen, antymon). Poza tym, na spektrofotometrze AAS oznaczany jest także glin, mangan, sód i potas. To wszystko sprawia, że wyniki uzyskiwane w Centralnym Laboratorium są miarodajne i wiarygodne.
Goście wysłuchali także prezentacji pn.: „Skąd się bierze woda w kranie” (klasa IV) oraz „Woda – substancja zagadkowa” (klasa VIII). Dodatkowo uczestnikom wycieczki przedstawione zostały najważniejsze elementy systemu zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków na obszarze Częstochowy i ościennych gmin, a także główne procesy uzdatniania wody realizowane na ujęciach eksploatowanych przez przedsiębiorstwo.
- Obecnie przyjmujemy w przedsiębiorstwie grupy szkolne, które w ramach naszych działań najpierw uczestniczą w prelekcji w zakresie ochrony środowiska, zasobów wodnych, a następnie zwiedzają przedsiębiorstwo w szczególności Centralne Laboratorium Badania Wody i Ścieków, w którym na co dzień nasi pracownicy wykonują badania jakościowe zarówno próbek wody pobieranych na ujęciach, studniach, jak również w punktach czerpalnych naszych mieszkańców - mówi Paweł Gruszczyński. - To również kontrola jakości, która pozwala na co dzień nadzorować jakość naszej wody, monitorować jej stan, przeciwdziałać ewentualnym zagrożeniom. Wycieczki te spotykają się z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony szkół. Na taką współpracę jesteśmy zawsze otwarci - podsumowuje.
Źródło: Wodociągi Częstochowskie |