31 marca w V Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza wystawiono przedstawienie „Wesele w Berdyczowie”. W role aktorów wcieliły się postacie związane z częstochowską oświatą oraz ich koledzy i koleżanki z ukraińskiego Berdyczowa.
fot. organizatorów
Spektakl był elementem gościnnego pobytu nauczycielek i nauczycieli z ukraińskiego Berdyczowa w Częstochowie.
To, co działo się na scenie, nacechowane było – rzecz jasna – humorem i ukraińskim kolorytem kulturowym. Spektakl oparto na kanwie mającego już swoje lata tekstu ukraińskiego dramaturga i powieściopisarza Leonida Juchwida, który sam zresztą zaadaptował jeszcze inny, operetkowy scenariusz, opowiadający o perypetiach mieszkańców ukraińskiej wsi z czasów wojny domowej między ,,białymi” i ,,czerwonymi” po przejęciu władzy przez bolszewików.
Aktorskimi umiejętnościami w ,,Mickiewiczu” popisali się nauczycielki i nauczyciele 15 Liceum Miejskiego w Berdyczowie. Z częstochowskiej strony w przedstawieniu pojawili się zastępca prezydenta miasta Łukasz Pabiś, naczelnik Wydziału Edukacji UM Rafał Piotrowski, a także trzech dyrektorów miejskich placówek oświatowych – Maciej Trzmiel z Zespołu Szkół Ekonomicznych, Mariusz Zawada z Zespołu Szkół im. Jana Kochanowskiego oraz Rafał Dziwis, kierujący Zespołem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych.
Warto współpracować także w takiej formule – zdecydowanie z przymrużeniem oka, dystansem i dobrym humorem. Takie wspólne przedsięwzięcie sceniczne pewnie na długo będzie pozytywnie wspominane przez jego polskich i ukraińskich uczestników. Częstochowa od dłuższego czasu pielęgnuje przyjazne relacje z Berdyczowem zupełnie ,,na poważnie” – miasta są oficjalnie partnerami od 15 maja 2023 roku, kiedy w częstochowskim Ratuszu oba samorządy podpisały porozumienie w tej sprawie. Zgodnie z tą umową współpraca rozwijana jest w ,,dziedzinach edukacji, kultury, przedsiębiorczości, sportu i turystki, pomocy społecznej oraz samorządności i społeczeństwa obywatelskiego.” Wizyta gości zza wschodniej granicy odbyła się w ramach tej sformalizowanej współpracy.
Znany z zabytkowego zespołu klasztornego Berdyczów ma ok. 80 tys. mieszkańców. Od stuleci ma silne związki z polskością – stamtąd pochodził m.in. pisarz Józef Konrad Korzeniowski, w świecie anglosaskim znany jako Joseph Conrad. W Berdyczowie działają organizacje polonijne, reprezentujące ok. 10-20 proc. populacji miasta.
Źródło: UM Częstochowy |