fot. Łukasz Kolewiński/UM
Spotkanie z okazji 30-lecia istnienia Rotary Club Częstochowa było okazją do wręczenie miejskich medali Merentibus. Historia częstochowskiego Klubu Rotary (Rotary Club Częstochowa) sięga 1994 roku. Potrzebę założenia takiego klubu w naszym mieście dostrzegł Jan Pilarczyk, mający już wcześniej kontakty z klubami zagranicznymi. RC Częstochowa zarejestrowano w 1995 roku. Dziś skupia osoby reprezentujące naukę, prawo, biznes, kulturę czy medycynę. Znana jest z imprez o charakterze charytatywnym – z myślą o ludziach doświadczonych przez los, niepełnosprawnych dzieciach, osobach chorych i potrzebujących. Dla swoich członków organizuje też m.in. wyjazdowe spotkania, z których najbardziej znanym jest Hubertus, czyli jesienne, nawiązujące do średniowiecznych tradycji święto leśników, łowczych i jeźdźców.
Z zaproszenia na jubileusz skorzystali m.in. częstochowscy, miejscy samorządowcy – prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, a także jego zastępca Jarosław Marszałek.
Rotary Club Częstochowa otrzymał złotą odznakę Za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Odznaki srebrne odebrali z kolei Past Prezydent RC Częstochowa Tomasz Kołodziejski oraz wieloletni sekretarz Klubu Piotr Solecki.
Czterech członków Rotary Club Częstochowa odebrało medale Merentibus, przyznane przez prezydenta Częstochowy za zasługi dla samorządu i wkład w rozwój miasta.
A oto krótkie sylwetki rotarian nagrodzonych częstochowskimi Merentibusami:
Longin Wałachowski jest wieloletnim członkiem Rotary International, a także Prezydentem Rotary Club Częstochowa. Laureat szczególnie zasłużył się w promowaniu profilaktyki zdrowotnej (jako inicjator i współorganizator szeregu imprez profilaktycznych) oraz w pomocy dzieciom z niepełnosprawnościami. Jest również bardzo zaangażowany w pomoc dla narodu ukraińskiego.
Cezary Jędryka także jest wieloletnim członkiem Rotary International, a w RC Częstochowa od roku 2021 pełni funkcję skarbnika. Od początku społecznej pracy w Rotary wyjątkową wagę przywiązuje do pomocy dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami, organizując szereg akcji w tym zakresie. Wspiera też działalność na rzecz porzuconych niemowląt, a także dzieci będących pod opieką Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego ,,Z Ufnością w Trzecie Tysiąclecie” oraz Szkolnego Ośrodka Opiekuńczo-Wychowawczego nr 1 w Częstochowie.
Wojciech Jankowski w Rotary International jest od 7 lat. Jest także Past President Rotary Club Częstochowa – czyli byłym Prezydentem, z lat 2021-2022. Od wielu lat odpowiada za współpracę z klubami niemieckimi – zwłaszcza z tym z Pforzheim. Był inicjatorem wizyty studyjnej 20 członków Rotary Pforzheim w Częstochowie, organizując szereg spotkań gospodarczych. Jest zaangażowany we wszystkie przedsięwzięcia Klubu na rzecz potrzebujących, a od momentu wybuchu wojny w Ukrainie jest szczególnie aktywny w działaniach pomocowych na rzecz jej mieszkanek i mieszkańców.
Norbert Ratzlaff działa w Rotary International od 26 lat. Jest wielkim przyjacielem Częstochowy, bardzo zaangażowanym w rozwój partnerstwa Pforzheim i Częstochowy – zwłaszcza kontaktów w dziedzinie szkolnictwa wyższego, edukacji i kultury, a także projektów charytatywnych i społecznych (np. częstochowscy studenci wyjeżdżali na półroczne stypendia do Pforzheim). Laureat był też inicjatorem podróżny studyjnej Rotary Pforzheim do Częstochowy. Przez ostatnie trzy lata – mocno zaangażowany w pomoc Ukrainie; jego Klub zbiera i przekazuje pieniądze na zakup żywności, sprzętu medycznego, odzieży i środków higieny osobistej dla ludności ukraińskiej. Wspierał również uchodźczynie i uchodźców ukraińskich w Częstochowie. W maju 2022 roku delegacja z Pforzheim przekazała ośrodkowi wsparcia przy ul. Nowowiejskiego znaczną pomoc rzeczową dla szukających w Częstochowie schronienia Ukrainek i Ukraińców, a W grudniu tego samego roku kluby z Pforzheim i Częstochowy przekazały do częstochowskiego Polskiego Czerwonego Krzyża dary o wartości 7 tys. zł dla uciekających przed wojną w Ukrainie. Z inicjatywy Norberta Ratzlaff'a do straży pożarnej z Charkowa trafił, jako dar, w pełni wyposażony wóz pożarniczy.
Symboliczne ryngrafy od rotarian – jako wyraz wdzięczności i szacunku za współpracę w krzewieniu rotariańskich wartości – otrzymali prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, jego zastępca Jarosław Marszałek, burmistrz Miasta i Gminy Olsztyn Tomasz Kucharski oraz naczelniczka Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Grażyna Stramska-Świerczyńska.
Ryngrafy powędrowały też w ręce przedstawicieli firm, stowarzyszeń, organizacji czy redakcji medialnych, które nigdy nie wahały się udzielić częstochowskiemu klubowi wsparcia , w tym finansowego i rzeczowego. Ryngrafy odebrali również założyciele Rotary Club Czestochowa (Jacek Lupa, Dariusz Moczarski, Edmund Mzyk, Tadeusz Młynarczyk, Jan Pilarczyk i Maciej Witowski) oraz jego członkowie o najdłuższym stażu (Janusz Adamkiewicz, Artur Hołubiczko, Ryszard Schott, Janusz Szopa i Ryszard Szczuka).
O artystyczną stronę jubileuszu zadbała trójka aktorów Teatru im. A. Mickiewicza – Iwona Chołuj, Marta Honzatko i Maciej Półtorak – którzy przy akompaniamencie fortepianu Michała Rorata wystąpili z koncertem ,,Piosenka jest dobra na wszystko”. Wcześniej przed rotarianami popisały się na scenie także dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1.
Światowa organizacja Rotary International powstała w 1905 roku w Chicago. Jest stowarzyszeniem przedsiębiorców i ludzi innych zawodów, angażujących się w pomoc humanitarną, promujących wysokie normy etyczne w każdej profesji. Jej credo brzmi ,,Służba na rzecz innych ponad własną korzyść”(,,Service above Self”). W Polsce pierwszy klub Rotary został założony w Warszawie w 1931 roku.
Źródło: UM Częstochowy |