fot. RDOŚ Katowice
Góry Gorzkowskie w gminie Janów i Babski Las w gminie Przyrów to dwa nowe rezerwaty, które powstały w ramach obchodów 100-lecia Lasów Państwowych. Powierzchnia nowych obszarów chronionych łącznie wynosi prawie 250 ha. Utworzenie rezerwatów jest efektem współpracy zawiązanej na początku roku między katowickim RDOŚ a RDLP w Katowicach. Propozycje nowych obiektów chronionych zostały poddane konsultacjom społecznym oraz opiniowaniu przez Regionalną Radę Ochrony Przyrody w Katowicach.
- Objęliśmy ochroną rezerwatową dwa, bardzo cenne przyrodniczo obiekty, mające duże znaczenie dla ochrony przyrody naszego regionu. Mamy nadzieję, że zapoczątkowana współpraca na tym polu z RDLP w Katowicach będzie kontynuowana w kolejnych latach – podkreśla Mirosława Mierczyk-Sawicka, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach.
Rezerwat Góry Gorzkowskie
Rezerwat przyrody Góry Gorzkowskie o powierzchni 135,03 ha położony jest w gminie Janów na terenie Nadleśnictwa Złoty Potok. Celem ochrony jest zachowanie siedlisk lasów bukowych i wapiennych wychodni skalnych, wraz z całym bogactwem gatunkowym fauny i flory.
Charakterystyczne dla tego obszaru są silnie nachylone zbocza doliny i partie szczytowe wzniesienia z licznymi wychodniami skalnymi pokrytymi cennymi, roślinnymi zbiorowiskami, m.in. z udziałem paproci. Urozmaicona rzeźba skutkuje występowaniem zróżnicowanych, klimaksowych typów lasów liściastych - przede wszystkim buczyny żyznej w podtypie sudeckim oraz ciepłolubnej buczyny storczykowej w odmianie małopolskiej.
- Rezerwat stanowi dobrą reprezentację zróżnicowania lasów liściastych typowych dla północnej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Teren projektowanego rezerwatu cechuje się dużą zdolnością samoregeneracji po dotychczasowych zmianach będących wynikiem użytkowania, dla której jednak konieczne jest wprowadzenie ochrony zachowawczej – mówi Przemysław Skrzypiec, zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach i Regionalny Konserwator Przyrody.
Wśród chronionych gatunków roślin występujących w rezerwacie wymienić można wawrzynek wilczełyko, buławnik wielkokwiatowy, miodownik melisowaty. Fauna to głównie gatunki leśne związane z starodrzewami – popielica szara, siniak, dzięcioły (średni, zielonosiwy).
Na obszarach graniczących z rezerwatem przyrody Góry Gorzkowskie wyznaczono strefę ochronną - otulinę obejmującą obszar o powierzchni 185,76 ha.
Rezerwat Babski Las
Rezerwat przyrody Babski Las, zlokalizowany w gminie Przyrów w powiecie częstochowskim, obejmuje 112,40 ha powierzchni leśnej z wyjątkowo rzadkim w województwie śląskim i niespotykanym w tej części regionu borem jodłowym oraz zabagnionymi olsami.
- Większe powierzchnie drzewostanów jodłowych na terenie Wyżyny Częstochowskiej należą do rzadkości, zatem warte są szczególnej ochrony, zwłaszcza w postaci rezerwatów przyrody. Mocnym walorem tego terenu, są także stare, okazałe dęby szypułkowe o rozmiarach pomnikowych – podkreśla Regionalny Konserwator Przyrody.
Obszar ten obfituje w rzadkie gatunki grzybów, roślin i zwierząt m.in.: goryczka wąskolistna, gnieźnik leśny, widłak jałowcowaty. Ze zwierząt stwierdzono tu rzekotkę drzewną, padalca, żmiję zygzakowatą. Ponadto jest to obszar gniazdowania dla bociana czarnego, dzięcioła średniego, ale i występowania bielika i sóweczki.
Dla rezerwatu Babski Las także utworzono otulinę, obejmuje ona obszar o powierzchni 310,96 ha.
Źródło: RDOŚ Katowice |