fot.Edyta Pilichowska
W Częstochowie zakończył się pierwszy, sierpniowy szczyt pielgrzymkowy. W środę, 14 sierpnia na Jasną Górę dotarli m.in. żołnierze z XXXI Ogólnopolskiej Pielgrzymki Wojskowej. 15 sierpnia odbyły się główne uroczystości związane ze świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i obchodami Święta Wojska Polskiego. W Pielgrzymce Wojskowej przeszły 324 osoby: żołnierze z Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, Wojsk Specjalnych, Żandarmerii Wojskowej, Wojsk Obrony Terytorialnej, Dowództwa Garnizonu Warszawa; pracownicy komórek organizacyjnych MON; podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie, Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi i Straży Granicznej. Trasa, którą przeszli w dziesięć dni, wyniosła 306 km. Za zabezpieczenie logistyczne odpowiadał Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych oraz Dowództwo Generalne.
Tego dnia na Jasną Górę wchodziło jeszcze kilkanaście pieszych „długodystansowych” pielgrzymek, w tym m.in. grupy 313. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej, 44. Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej oraz pielgrzymki diecezjalne. Biuro Prasowe Jasnej Góry podało, że w tym roku na Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasną Górę w 55 grupach przyszło ponad 50 tys. wiernych. W 32. grupach rowerowych przyjechało prawie 2 tys. cyklistów, a ok. 100 pielgrzymów wybrało się w sztafecie biegowej.
15 sierpnia na Jasnej Górze odbyły się uroczystości święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z sumą pontyfikalną na błoniach jasnogórskich o godz. 11.
Wieczorem o godz. 21 w Kaplicy Matki Bożej odbył się Apel Jasnogórski z okazji Święta Wojska Polskiego. Został odprawiony według ceremoniału wojskowego z udziałem kompanii honorowych Wojska Polskiego oraz dowódców sił zbrojnych. W Apelu wzięła także udział delegacja władz samorządowych Częstochowy wraz z miejskim pocztem sztandarowym. Po Apelu z placu przed szczytem oddano salwy z replik historycznych armat jasnogórskich.
Źródło: własne, BPJG |