fot. Łukasz Kolewiński
14 czerwca w Filharmonii Częstochowskiej na zakończenie sezonu zabrzmiała "Carmina Burana" Carla Orffa. Prezydent Częstochowy otrzymał Europejską Nagrodę im. Bronisława Hubermana. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii, Chór Collegium Cantorum, Chór Polskiego Radia – Lusławice oraz wokaliści-soliści Ewelina Osowska, Łukasz Załęski i Damian Wilma wykonali w piątkowy wieczór znane wokalno-instrumentalne dzieło XX-wiecznego kompozytora Carla Orffa "Carmina Burana". Inspiracją dla niemieckiego kompozytora była antologia ok. 200 średniowiecznych pieśni i poezji – religijnych i świeckich. Utwór składa się z 25 ustępów domkniętych z obu stron częścią chóralną O Fortuna (inwokacją do losu i szczęścia).
Przed finałowym koncertem prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, dziękując za cały sezon filharmonikom oraz publiczności, nawiązał też m.in. do zawartej pod koniec ubiegłego roku umowy dotyczącej współfinansowania i współprowadzenia Filharmonii Częstochowskiej – obok Miasta Częstochowy - także przez samorząd województwa.
- Filharmonia zyskała jeszcze jednego patrona, sponsora i organizatora działalności kulturalnej. Wszystkim, zaangażowanym w starania, żeby do tego doszło - serdecznie dziękuję – mówił prezydent.
Dzięki współpracy między władzami miasta i Sejmikiem Województwa oraz władzami marszałkowskimi Filharmonia dostała w zeszłym roku 2 mln zł, a w tym roku ma otrzymać w sumie 5 mln zł dotacji z Urzędu Marszałkowskiego (dotacja roczna od miasta to 9,8 mln zł).
W trakcie uroczystego finału sezonu dyrektor Filharmonii Częstochowskiej Adam Klocek wręczył Krzysztofowi Matyjaszczykowi Europejską Nagrodę im. Bronisława Hubermana. Została ona ustanowiona w 2022 roku – w 140. rocznicę urodzin i 75. śmierci patrona częstochowskiej Filharmonii. Jej ideą jest wyróżnianie osób zasłużonych politycznie, kulturalnie i społecznie w tworzenie wspólnoty między narodami Europy, a także między Europą i USA. Pierwszym jej laureatem został w 2022 r. zmarły w obecnym roku Zygmunt Rolat – zasłużony mecenas częstochowskiej kultury, sponsor koncertów gwiazd wiolinistyki na Festiwalu im. Hubermana, pośrednik w budowaniu kontaktów polsko-amerykańskich, rzecznik międzykulturowego dialogu, wieloletni prezes Światowego Stowarzyszenia Żydów Częstochowian i Ich Potomków.
Częstochowa od lat współpracuje z wieloma samorządami europejskimi, w tym także z Ukrainy, wspierając zaprzyjaźnione miasta w czasie trwającej agresji rosyjskiej i będąc rzecznikiem integracji naszego wschodniego sąsiada z Unią Europejską. Prezydent Częstochowy jest obecnie wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Miast Laureatów Nagrody Europy – zrzeszającego laureatów Europe Prize, najwyższego wyróżnienia, jakie Rada Europy przyznaje samorządowi europejskiemu za zasługi na rzecz integracji i solidarności europejskiej. Jest również wiceprzewodniczącym „Shrines of Europe” - Stowarzyszenia Miast Sanktuariów Europy, a z ramienia Związku Miast Polskich – delegatem do Europejskiego Komitetu Regionów - organu doradczego Unii Europejskiej reprezentującego europejskie władze regionalne i lokalne.
Zakończenie sezonu nie oznacza, że częstochowscy filharmonicy na dłużej odłożą instrumenty. W sezonie wakacyjnym będzie można ich usłyszeć podczas koncertów Letniego Jurajskiego Festiwalu Muzycznego w Częstochowie i okolicach.
Źródło: UM Częstochowy |