W poniedziałek, 10 lutego przy ul. Oleńki w pobliżu klasztoru jasnogórskiego otwarta zostanie immersyjna wystawa “Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo”.
Immersyjna Kaplica Sykstyńska to projekt, który pozwala odwiedzającym podziwiać arcydzieło włoskiego renesansu w wyjątkowy sposób, dzięki multimedialnym technologiom odtwarzającym freski w skali 1:1. Historia tej repliki rozpoczęła się jako innowacyjny pomysł Domu Emisyjnego Manuscriptum, polegający na przybliżeniu piękna renesansowej sztuki i historii najsłynniejszej kaplicy świata - Kaplicy Sykstyńskiej - tak wiernym, jak i wielbicielom sztuki. Wystawa „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo”, która w ubiegłych latach zachwyciła odwiedzających w Warszawie i Krakowie, pozwala przenieść się do Rzymu, Watykanu i podziwiać arcydzieła w skali 1:1. Dzięki nowoczesnej technologii odwzorowano każdy szczegół fresków mistrzów Renesansu na ścianie północnej i południowej oraz tych, autorstwa samego Michała Anioła – od słynnego "Stworzenia Adama" po majestatyczny "Sąd Ostateczny".
Po sukcesach w innych miastach częstochowska edycja spektakularnego projektu jest realizowana w ścisłej współpracy z Miastem Częstochowa i pod patronatem Klasztoru Ojców Paulinów na Jasnej Górze oraz Uniwersytetu Jana Długosza.
Organizatorzy i partnerzy tej ekspozycji zapraszają do specjalnie zaaranżowanej przestrzeni, gdzie można będzie poznać każdy szczegół wielkiego dzieła mistrzów Renesansu. Wierzą, że wystawa – jako markowy produkt turystyczny - zainteresuje zarówno mieszkanki i mieszkańców Częstochowy, jak i przybywających z całego świata na Jasną Górę pielgrzymów. Projekt jest adresowany nie tylko do młodzieży szkolnej czy miłośników sztuki, może zainteresować każdego ciekawego świata.
Bilety indywidualne i rezerwacje grupowe dostępne już dziś na stronie, a także w dniu otwarcia – 10 lutego – bezpośrednio w kasie wystawy. Rezerwacje grupowe dla nauczycieli i opiekunów młodzieży na feriach przewidują wolny wstęp dla wprowadzającego grupę 10 osób. Nauczyciele mogę tez pobrać materiały dydaktyczne.