W piątek, 31 stycznia miasto podpisało ze Stowarzyszeniem Pielęgniarsko-Opiekuńczym „Z Ufnością w Trzecie Tysiąclecie” umowę dzierżawy nieruchomości przy ul. Michałowskiego 30B na kolejne 10 lat.
fot. Łukasz Kolewiński/UM
Dokument sygnowali: ze strony miasta – prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, a ze strony stowarzyszenia – prezes Magdalena Szymczyńska i wiceprezes Magdalena Balcerek-Motyl. Spotkanie było okazją do rozmowy na temat aktualnej sytuacji placówki zarządzanej przez tę organizację oraz uregulowań prawnych na poziomie systemowym. Uwagę poświęcono też kwestiom zależności od środków z NFZ, niedoboru rodzin zastępczych i adopcji zagranicznych.
Stowarzyszenie „Z Ufnością w Trzecie Tysiąclecie” od kilkunastu lat dzierżawi nieruchomość przy ul. Kazimierza Michałowskiego – z przeznaczeniem na prowadzenie usług pielęgniarsko-opiekuńczych. Ostatnia, zawarta na 10 lat umowa wygasła, dlatego podjęto działania zmierzające do zawarcia kolejnej. 5 grudnia ubiegłego roku Rada Miasta podjęła uchwałę, w której wyraziła zgodę na zawarcie kolejnej umowy ze stowarzyszeniem. W jej konsekwencji 17 grudnia 2024 prezydent Częstochowy wprowadził zarządzenie o przeznaczeniu nieruchomości do dzierżawy.
Stowarzyszenie „Z Ufnością w Trzecie Tysiąclecie” zajmuje się pomocą maluchom w wieku 0-4 lat, które zostały porzucone przez swoich rodziców. Unikalność prowadzonego przez stowarzyszenie oddziału polega na maksymalnym skróceniu w nim pobytu dziecka. Poprzez wieloletnią współpracę z ośrodkami adopcyjnymi, sądami, organizacjami działającymi na rzecz dzieci ośrodek znajduje dobre domy dla bardzo wielu dzieci młodszych.
Po kolejnej modernizacji i dostosowaniu do zwiększających się potrzeb (narastające zjawisko porzucania noworodków) utworzono oddział pielęgnacyjno-opiekuńczy finansowany kontraktem z NFZ, gdzie maluchy otrzymują kompleksową pomoc medyczną (eliminowanie deficytów rozwojowych) oraz socjalną. Stowarzyszenie zapewnia też opiekę dzieciom, które nie wymagają już hospitalizacji, ale z różnych przyczyn po wypisie z oddziału szpitalnego nie mogą trafić do środowiska rodzinnego.
Historia Stowarzyszenia sięga 1999 roku, kiedy grupa pielęgniarek założyła pierwszy w Polsce oddział o interwencyjnym charakterze dla dzieci w nagłych sytuacjach kryzysowych, pozbawionych czasowo lub trwale opieki rodziców. Początkowo w placówce było kilkoro dzieci; całkowity koszt ich pobytu finansowało Stowarzyszenie, które w 2022 roku uzyskało wpis do KRS.
W swoich celach mają m.in. współdziałanie z organami administracji rządowej i JST, organizacjami społecznymi i kościelnymi, prowadzenie działalności gospodarczej, ale i działania mające na celu wsparcie dla rodzin z problemami alkoholowymi, prowadzenie działalności charytatywnej, ochronę i promocję zdrowia, przeciwdziałanie patologiom społecznym oraz promocję i organizację wolontariatu.
Przypomnijmy, że w 2016 roku stowarzyszenie otrzymało Nagrodę Prezydenta Miasta Częstochowy za działalność w organizacjach pozarządowych w kategorii „osoba prawna".
Źródło: UM Częstochowy |