15 listopada odbyło się uroczyste spotkanie w Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu i Jego Rodzinie przy ul. Jasnogórskiej 36. Okazja była wyjątkowa, ponieważ Centrum świętowało swoje okrągłe trzydzieste urodziny.
fot. UM Częstochowy
W jubileuszu wzięli udział wychowankowie z domu dziennego pobytu oraz ich rodziny, a także przedstawiciele władz miasta i podmiotów współpracujących z Centrum. Spotkanie pod hasłem „Perłowe gody” było okazją do wspomnień i przedstawienia historii powstania ośrodka. Goście bardzo ciepło wypowiadali się na temat Centrum, przypominając, jak ważne zadania realizuje na rzecz najmłodszych mieszkanek i mieszkańców Częstochowy, a także ich rodzin.
- Dziękuję serdecznie kierownictwu i pracownikom Centrum za niezwykłą atmosferę i bezgraniczną dobroć, którą dajecie swoim wychowankom i ich rodzinom – podkreślał zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Stefaniak. - To dobre miejsce na mapie naszego miasta, gdzie dzieci i młodzież czują się dobrze, są zaopiekowane, otrzymują profesjonalne wsparcie, a ich rodzice są traktowani podmiotowo. Jesteśmy dumni z tego, że taka placówka działa na naszym terenie.
Podczas spotkania świętowano 30. rocznicę, więc nie mogło zabraknąć urodzinowego tortu i serdecznych życzeń. Ryszard Stefaniak przekazał jubileuszowe tablo z życzeniami i gratulacjami. Uroczyste podziękowania za wieloletnią pracę wręczono także przedstawicielom kadry Centrum.
Więcej o historii Centrum
Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu i Jego Rodzinie w Częstochowie jest jednostką organizacyjną Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Idea powstania Ośrodka podyktowana została potrzebą stworzenia miejsca w Częstochowie, w którym zarówno dzieci i młodzież z niepełnosprawnością ruchową, jak i ich rodzice, znajdą fachową pomoc i wsparcie ze strony specjalistycznej kadry.
W wyniku wieloletnich starań rodziców dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością ruchową zrzeszonych w Stowarzyszeniu "RAZEM" oraz dzięki zrozumieniu problemu przez władze Częstochowy, w listopadzie 1994 roku - w ramach powstającego Centrum - uruchomiono w budynku tzw. "pałacyku" przy ul. Jasnogórskiej 36 Dom Dziennego Pobytu. Ze względu na trudne warunki lokalowe (na działalność przeznaczono niewielką część budynku) przyjęto początkowo jedenaścioro dzieci, głównie z mózgowym porażeniem dziecięcym. Rozpoczęto intensywną pracę rewalidacyjną w zakresie rehabilitacji usprawniającej, terapii manualnej, zajęciowej, muzykoterapii. Ze względu na to, że istniała potrzeba zapewnienia wsparcia szerokiej grupie podopiecznych, udało się podjąć działania mające na celu zaadaptowanie całego budynku na potrzeby jednostki. Na czas remontu zajęcia zostały przeniesione do pomieszczeń w innej lokalizacji. Uroczyste otwarcie Centrum w wyremontowanym i zaadaptowanym do potrzeb dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością ruchową budynku przy ul. Jasnogórskiej 36 nastąpiło 19 lutego 1997 roku.
W latach 2020–22 wyremontowano budynek przy ul. Jasnogórskiej 34, przylegający do dotychczasowej siedziby Centrum. Od września 2022 r. działalność Centrum prowadzona jest w jeszcze bardziej komfortowych pomieszczeniach. Zaadaptowanie budynku umożliwiło również uruchomienie w ramach dziennego pobytu dwóch grup dla osób powyżej 18. roku życia.
W 1999 roku Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu i Jego Rodzinie otrzymało nagrodę specjalną Ministra Pracy i Polityki Społecznej za wybitne osiągnięcia w dziedzinie pomocy społecznej w kategorii zespołowej. Od początku działalności placówki z zajęć terapeutycznych skorzystało ponad 750 dzieci. Obecnie z poszczególnych działów korzysta ok. 150 rodzin.
Głównym zadaniem Centrum jest pomoc we wczesnym wykryciu zaburzeń rozwojowych i psychosomatycznych u dziecka, zastosowanie wieloprofilowej rewalidacji, a tym samym przygotowanie do uczestnictwa w życiu i pełnienia określonych ról społecznych oraz pomoc rodzicom i opiekunom.
Obecnie w ramach Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu i Jego Rodzinie funkcjonuje: - Dom Dziennego Pobytu im. „Misia i Margolci”, - Ośrodek Rehabilitacji Usprawniającej, - Ośrodek Konsultacji i Poradnictwa, - Klub Dziecka i Rodzica „Słoneczko”.
Do głównych zadań Dom Dziennego Pobytu należy: diagnostyka medyczna, psychologiczna, pedagogiczna i społeczna, zaspokojenie indywidualnych, biopsychicznych potrzeb wychowanków, zapewnienie rehabilitacji medycznej i prowadzenie warsztatów dla rodziców,
Zajęcia odbywają się w trzech grupach wiekowo- rozwojowych, a dla każdego podopiecznego DDP opracowywany jest indywidualny program rewalidacji obejmujący: - program indywidualnej rehabilitacji ruchowej, - program zajęć pedagogicznych o charakterze korekcyjno– kompensacyjnym prowadzonych w formie indywidualnej jak i w grupach /m.in. metoda M.Ch. Knilla, W. Sherborne, P.Domana etc./, - program samoobsługi i zaradności życiowej, - program arteterapii /muzykoterapia, biblioterapia klasyczna i multimedialna, plastyka, elementy dramy teatralnej, - program dogoterapii, - program indywidualnej terapii logopedycznej, - program indywidualnej stymulacji polisensorycznej /Sala Doświadczania Świata, metoda C.Delacatto/, - program zajęć multimedialnych /z wykorzystaniem komputera, aktywnej tablicy dotykowej, projektora multimedialnego/.
Od 2022 r. w ramach Domu Dziennego Pobytu działają dwie grupy dla osób powyżej 18. roku życia.
Ośrodek Rehabilitacji Usprawniającej obejmuje opieką dzieci i młodzież w wieku od 0 do 18 roku życia zmagające się z niepełnosprawnością ruchową od urodzenia, jak i takie, które czasowo utraciły sprawność ruchową /na skutek wypadku, wylewu, operacji itp. Ośrodek prowadzi usługi w zakresie: kinezyterapii, fizykoterapii, hydroterapii (basen rehabilitacyjny oraz wanny do masażu wirowego i podwodnego).
Ośrodek Konsultacji i Poradnictwa prowadzi konsultacje ze specjalistami (logopedą, oligofrenopedagogiem, psychologiem, lekarzem specjalistą rehabilitacji medycznej), a w szczególności: - opracowuje wielospecjalistyczną diagnozę poziomu rozwoju dziecka, - prowadzi instruktaż ćwiczeń do pracy z dzieckiem w domu, - zajmuje się terapią indywidualną i grupową.
Klub Dziecka i Rodzica „Słoneczko” obejmuje swoją pomocą ok. 20 rodzin. Przeznaczony jest dla dzieci z problemami rozwojowymi oraz wspiera ich rodziców i opiekunów. W klubie odbywają się zajęcia prowadzone przez pedagoga, psychologa, logopedę, muzykoterapeutę: ◦ zajęcia w małych grupach wiekowo-ozwojowych przeznaczone dla dzieci, ◦ zajęcia dla rodziców, indywidualne konsultacje.
Działalność integracyjna „Centrum” ze środowiskiem lokalnym odbywa się poprzez: - udział podopiecznych w różnych imprezach poza ośrodkiem (Dzień Godności, Mikołajki, pikniki integracyjne, olimpiady sportowe itp), - występy naszego zespołu wokalno-muzycznego „Ptaki” oraz kapeli na festiwalach muzycznych i podczas spotkań integracyjnych.
Do ośrodka zapraszane są dzieci i młodzież ze szkół i przedszkoli, odbywają się spotkania i zajęcia, których celem jest integracja środowiska lokalnego z osobami z niepełnosprawnością.
Do tradycji Domu Dziennego Pobytu weszły także spotkania z okazji: Świąt Wielkanocnych, Bożego Narodzenia, Dnia Dziecka, Mikołajek, w których uczestniczą podopieczni, ich rodzice i osoby zaprzyjaźnione z placówką.
Źródło: UM Częstochowy |