Muzeum Częstochowskie, które obchodzi 120-lecie swojego istnienia, otworzy 9 listopada w Ratuszu Miejskim nową stałą wystawę poświęconą historii Częstochowy – od pradziejów do 1793 roku. Wśród znajdujących się na niej cennych eksponatów znalazła się m.in. ozdoba wykonana z meteorytu.
fot.PL
- Celem projektu było stworzenie wystawy atrakcyjnej dla różnych odbiorców, niezależnie od wieku, uprawianego zawodu czy wykształcenia. Zachęcam wszystkich, zarówno mieszkańców, jak i gości naszego miasta do sprawdzenia, jak nasze Muzeum poradziło sobie z tym wyzwaniem oraz bliższego poznania ważnych pamiątek z historii Częstochowy – także tej najstarszej – rekomenduje prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.
Katarzyna Ozimek – dyrektorka Muzeum oraz Magdalena Wieczorek-Szmal – koordynatorka projektu modernizacji wystawy oraz jej kuratorka, podkreślają, że ekspozycja zyskała nie tylko nową aranżację, ale prezentuje także najbardziej aktualny stan badań archeologicznych i historycznych dotyczących naszego miasta i regionu. Na wystawie pokazane są najcenniejsze zabytki ruchome ze zbiorów Muzeum Częstochowskiego uzupełnione unikatowymi depozytami (Muzeum w trakcie przygotowania nowej poszerzonej ekspozycji współpracowało z wieloma partnerami – muzeami, archiwami i jednostkami badawczymi). Muzeum przeprowadziło również prace mające na celu konserwatorskie zabezpieczenie i przygotowanie muzealiów ze zbiorów własnych do ekspozycji.
Poza tym wykonane zostały: instalacja bezpiecznego dla eksponatów, energooszczędnego oświetlenia, prace remontowe sal ekspozycyjnych i montaż nagłośnienia. Dodatkowe pogłębiające wiedzę treści wystawy udostępnione zostały poprzez urządzenia i rozwiązania multimedialne.
Wystawa obejmuje historię Częstochowy i regionu od pradziejów do II rozbioru Polski w 1793 r. Na wystawie zobaczymy między innymi szczątki wymarłych zwierząt z epoki lodowcowej – kieł mamuta i czaszkę niedźwiedzia jaskiniowego – gliniane grzechotki i figurki zoomorficzne z epoki brązu, ornamentowane naczynia ceramiczne, uzbrojenie wojownika wandalskiego z okresu wpływów rzymskich czy „kosmiczną ozdobę”, wykonaną przez naszych przodków z… meteorytu.
Zapoznamy się z treścią najstarszych dokumentów dotyczących naszego miasta. Po raz pierwszy pokazane zostaną niepublikowane dotychczas plany Częstochowy, m.in. ze zbiorów Archiwum Narodowego w Szwecji oraz Klasztoru na Jasnej Górze. Wśród eksponatów znajdują się też m.in.: pas kontuszowy typu słuckiego, miecz z XIV wieku, przedmioty codziennego użytku, np. naczynia cynowe – dzbanki, skarbonka, misa – świeczniki, moździerz, a także monety średniowieczne oraz z późniejszego okresu I Rzeczpospolitej. Całość wzbogaca ikonografia, niejednokrotnie „ożywająca na naszych oczach”. W nowej odsłonie ekspozycji znacząco została rozwinięta opowieść historyczna o mieście i jego mieszkańcach, prezentowana między innymi za pomocą nowoczesnych środków audiowizualnych.
Wystawa powstała w ramach dwuletniego projektu „Modernizacja stałej wystawy historycznej” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego - w wysokości 275 tys. zł. W sumie z wkładem z budżetu miejskiego koszt przygotowania nowej wystawy to w sumie 373 tys. zł.
Wernisaż ekspozycji odbędzie się w Ratuszu w sobotę, 9 listopada (godz. 18) w ramach inauguracji obchodów 120-lecia Muzeum Częstochowskiego 1905–2025 oraz Częstochowskich Urodzin Niepodległej.
Nowej wystawie towarzyszyć będzie oferta spotkań, wykładów i warsztatów edukacyjno-popularyzatorskich.
Źródło: UM Częstochowy |