Jeszcze tylko do 20 sierpnia można składać wnioski o dotacje dla firm z sektorów: HoReCa, turystyka i kultura, działających m.in. na terenie województwa śląskiego.
fot. PL
Projekt wspierający branże, które ucierpiały w wyniku pandemii COVID-19, decyzją PARP realizuje Agencja Rozwoju Regionalnego w Częstochowie. Prowadzi ona już drugi nabór wniosków na te dofinansowania. Środki na projekt pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.
Pieniądze można uzyskać na inwestycje w nowoczesną bazę usługową lub produkcyjną, na wytworzenie nowych produktów i usług, w tym z wykorzystaniem nowoczesnych technologii IT, na inwestycje związane z zieloną transformacją i ograniczaniem wytwarzania odpadów, na podnoszenie kwalifikacji pracowników czy wreszcie usługi rozwojowe na rzecz wspieranych MŚP. Przykłady można mnożyć: remont obiektu, budowa ogródka gastronomicznego, zakup sprzętu, mebli kuchennych, urządzeń służących zmniejszeniu zużycia surowców i materiałów, montaż systemów automatyki budynków, rezerwacji on-line albo automatyzujących pracę kuchni/kelnerów.
Wnioski należy składać do 20 sierpnia 2024 r. Jak informuje ARR, wysokość wsparcia wynosi od 50 tys. złotych do 540 tys. złotych. Maksymalna wartość kosztów kwalifikowalnych przedsięwzięcia wynosi z kolei 600 tys. zł i nie może przekroczyć 90 proc. kosztów kwalifikowalnych. Dodano, że o wsparcie mogą ubiegać się mikro, mali i średni przedsiębiorcy, którzy w latach 2020–2021 odnotowali spadek obrotów o co najmniej 20 proc. rok do roku. Aby otrzymać wsparcie muszą nadal prowadzić daną działalność gospodarczą w ramach sektorów HoReCa określoną we wskazanej w regulaminie konkursu Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).
Jak wcześniej wyjaśniała PARP, celem przedsięwzięcia jest pomoc firmom w stawianiu czoła wyzwaniom rynkowym przez wsparcie projektów, które mogą przyczynić się do ich dalszego rozwoju i stabilizacji oraz wzmocnić szanse prowadzenia biznesów w przypadkach przyszłych kryzysów. Zdaniem agencji, dzięki realizacji przedsięwzięć w ramach inwestycji przedsiębiorcy będą mogli m.in. wprowadzić do swojej oferty nowe produkty lub usługi, dotychczas nierealizowane w ramach prowadzonej działalności oraz rozszerzyć swoją ofertę, podejmując działania w innej części sektora i osiągając dodatkowe źródło przychodów.
Ważne również, że przedsiębiorca może otrzymać wsparcie na działania inwestycyjne, szkoleniowe lub doradcze. Działanie inwestycyjne jest obowiązkowe w wysokości co najmniej 70 proc. wszystkich nakładów projektu, a maksymalnie 30 proc. na szkolenia lub doradztwo. Jak informowała wcześniej PARP, realizacja inwestycji nie powinna być dłuższa niż rok i musi zakończyć się przed 31 stycznia 2026 r.
Szczegóły na stronie.
Kontakt: Agencja Rozwoju Regionalnego w Częstochowie S.A. al. NMP 24 lok. 6, tel. 784-072-857, e-mail: horeca@arr.czestochowa.pl
Źródło: UM Częstochowy |