Pochodząca z Częstochowy Agnieszka Oknińska odebrała pierwszą nagrodę za opowiadanie ,,Małe getta” w Konkursie Literackim im. Siegfrieda Lenza.
fot. CGK
VII Międzynarodowy Konkurs Literacki im. Siegfrieda Lenza organizowany był w mazurskim mieście jako element tamtejszego festiwalu literacko-muzycznego ,,Ełk – będzie czytane, będzie grane”.
Agnieszka Oknińska jest absolwentką Liceum im. Jarosława Dąbrowskiego w Częstochowie. Pracowała w lokalnych rozgłośniach radiowych – „Live”, „Marconi” i „City”. Pisała też do miejskiego, częstochowskiego magazynu kulturalnego „Co, Gdzie, Kiedy”. Swój pierwszy monodram pokazała już w 1994 roku na scenie Ośrodka Promocji Kultury Gaude Mater. W tamtym okresie pisała też swoje pierwsze opowiadania. Pisywała także recenzje spektakli teatralnych. Wiele jej opowiadań zdobywało już przeróżne laury w lokalnych konkursach w różnych zakątkach Polski. Jej miniaturka literacka zdobyła wyróżnienie w organizowanym w 2020 roku przez Polski Teatr Tańca w Poznaniu międzynarodowym konkursie ,,1 Strona 1 Spojrzenie 180 sekund”. Oprócz opowiadań, Agnieszka Oknińska pisze również m.in. bajki dla dzieci.
Wśród gości festiwalu, w ramach którego rozstrzygnięto tak pomyślny dla pochodzącej z Częstochowy autorki konkurs, byli m.in. wybitna poetka Ewa Lipska, znani nie tylko z pisarstwa, ale i z mediów elektronicznych Agata Passent i Max Cegielski, reportażystka historyczna Magdalena Grzebałkowska czy autor całej serii publikacji o polskiej przestępczości zorganizowanej Artur Górski. Organizatorem festiwalu było Ełckie Centrum Kultury wraz z tamtejszą Miejską Biblioteką Publiczną im. Zofii Nasierowskiej. Partnerem przedsięwzięcia była m.in. Ambasada Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie.
A kim jest patron konkursu? Siegfried Lenz to nieżyjący już, wybitny niemiecki autor literatury współczesnej. Urodził się właśnie w Ełku, w 1926 roku. Został nawet honorowym obywatelem tego miasta w 2011 roku. Jego dzieło, pełne śladów Hemingwaya, Dostojewskiego, Camusa czy Faulknera, zasadniczo rozpada się na dwie szerokie kategorie – symboliczną i realistyczną. W tej drugiej pisarz poświęcił wiele uwagi przeszłości swoich stron rodzinnych – Mazur. Twierdził, że wspomnienia o Ełku uformowały jego wyobraźnię jako twórcy. Angażował się w przezwyciężanie złej przeszłości Niemiec i jej następstw – także na polu kontaktów z innymi narodami, w tym z polskim. Zmarł w 2014 roku.
Źródło: CGK |