Spektakl "Kandyd, czyli optymizm" Teatru Adama Mickiewicza w Częstochowie w reżyserii Rafała Szumskiego został nominowany w 55. edycji Nagrody Teatralnej "Złota Maska" w kategoriach: "spektakl roku" i "najlepsza aktorka" (Hanna Zbyryt w roli Kunegundy).
fot.PL
Nagrody są przyznawane od 1968 roku z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru za szczególne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie sztuki teatralnej. Do "Złotej Maski" kandydowały przedstawienia, których premiery miały miejsce w teatrach województwa śląskiego w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku. W roku 2022 zostało zgłoszonych 59 spektakli zrealizowanych przez 21 producentów. Członkowie komisji nagrody dokonali preselekcji zgłoszeń i do następnego etapu oceny zakwalifikowano 41 tytułów zrealizowanych przez 18 producentów.
Wśród nominowanych znalazł się spektakl "Kandyd, czyli optymizm" częstochowskiego teatru oraz aktorka Hanna Zbyryt, która zagrała w nim Kunegundę.
Sztuka Voltaire'a miała premierę 8 stycznia 2022 roku w Teatrze Adama Mickiewicza. Autor wchodzi w swym tekście w dialog z elementami myśli Rousseau oraz popularną w Oświeceniu filozofią Leibniza, głoszącą m.in., że żyjemy jakoby w „najlepszym z możliwych światów”. Pełna ironii i sarkazmu opowiastka obfituje w nagłe zwroty, a inspirowana jest częściowo rzeczywistymi wydarzeniami – jak m.in. szokujące dla współczesnych Voltaire’owi trzęsienie ziemi w Lizbonie. Jako taka ma cechy powieści łotrzykowskiej, a zarazem je parodiuje; naśmiewa się też z popularnych romansów. Jednocześnie odbija się w niej wiele problemów trapiących umysły nie tylko ludzi Oświecenia.
Prostoduszny Kandyd żyje w komfortowych warunkach zamku w Westfalii, chłonąc głoszone przez swojego mistrza Panglossa optymistyczne tezy o ,,najlepszym możliwym świecie”. Za romans z córką barona tytułowy bohater zostaje wygnany i skazany na tułaczkę. Przeżywa nieprawdopodobne sytuacje, które co rusz podkopują jego wiarę w domniemaną dobroć świata. Prowadzi go to do wniosków zgoła odmiennych od wpajanych mu wcześniej nauk… Stając się przenikliwym komentatorem rzeczywistości, zaczyna w niej w sposób jaskrawy widzieć zło, degenerację, niesprawiedliwość społeczną, absolutyzm władzy, fanatyzm i zabobon.
Źródło: własne, https://www.slaskie.pl/ |