fot. UM Częstochowy
13 stycznia rozstrzygnięto kolejną edycję konkursu "Jura Pride" promującego Częstochowę i Jurę Krakowsko-Częstochowską. Konkurs ,,Jura Pride” kierowany jest do przedsiębiorstw, firm, instytucji, organizacji pozarządowych oraz mieszkanek i mieszkańców całego regionu jurajskiego działających na rzecz jego rozwoju i promocji – w tym jego wspólnot lokalnych.
W kategorii ,,Firma” nagrodę przyznano Evorain Sp. z o.o. – w zeszłym roku firma ta wdrożyła w częstochowskich szkołach średnich – jako pierwszych w kraju, aplikację mytalent.link. Dzięki zastosowaniu sieci neuronowych narzędzie to dostarcza młodemu człowiekowi unikalnej wiedzy o samym sobie w zakresie indywidualnych predyspozycji do wykonywania tej czy innej profesji. W aplikacji tej połączyło się biznesowe doświadczenie Evorain z wiedzą naukowców Politechniki Częstochowskiej z zakresu sztucznej inteligencji. Spółka współpracuje w zakresie wdrażania rozwiązań informatycznych m.in. z markami PGNiG, X-kom, Morele.net, a od pewnego czasu angażuje się też w tworzenie narzędzia wspomagającego pracę doradców zawodowych. W imieniu Evorain nagrodę odebrał prezes zarządu tej firmy Jakub Romanowski.
Statuetka w kategorii ,,Inwestycja” powędrowała do firmy Stoelzle Częstochowa Sp. z o.o. – podmiotu o ugruntowanej pozycji na światowym rynku produkcji szkła. Szukając ekologicznych rozwiązań służących ograniczeniu zużycia prądu, zmniejszeniu oddziaływania na środowisko czy lepszemu wykorzystaniu OZE, w 2024 roku firma uruchomiła technologię ORC (Organic Rankine Cycle). Pozwala ona przetwarzać niewykorzystane w procesie produkcji ciepło na energię elektryczną. Technologia ta dostarcza od 5 do 12 proc. energii zużywanej w częstochowskim zakładzie Stoelzle; znacząco ogranicza także emisję CO2, co wpływa na zmniejszenie śladu węglowego i poprawę jakości powietrza w regionie. Nagrodę dla Stoelzle odebrał prezes zarządu Artur Wołoszyn.
Fundusz Górnośląski S.A. otrzymał miano ,,Jura Pride” w kategorii ,,Osobowość/organizacja”. Od blisko 30 lat Fundusz – realizując politykę rozwoju regionu, szczególnie w zakresie innowacyjności – jest jednym z najaktywniejszych podmiotów w województwie śląskim. Udostępnia nowoczesne instrumenty finansowe wspierające rozwój sektora publicznego, prywatnego i obywatelskiego. Jest kluczową instytucją otoczenia biznesu w regionie, specjalizując się zwłaszcza we wsparciu małych i średnich przedsiębiorstw, organizacji usług doradczych, szkoleniowych oraz pomocy w internacjonalizacji firm. Statuetkę dla Funduszu odebrał wiceprezes zarządu Mariusz Mandat.
Nagroda w obszarze ,,Work-life balance” pojechała do jurajskiego Olsztyna. W kategorii tej, dobrze określającej zalety regionu, doceniane są działania promujące atuty Jury, jej tereny rekreacyjne, historię oraz… tradycje kulinarne. Te ostatnie celebruje się podczas organizowanego od 8 lat w Olsztynie trzydniowego Jurajskiego Festiwalu Sztuki i Wina, na który zjeżdżają się winiarze, rzemieślnicy czy wytwórcy produktów regionalnych. Koncerty, wystawy, warsztaty winiarskie, degustacje, pokazy, atrakcje dla dzieci przyciągają co roku do Olsztyna tysiące osób. Uroczystą inauguracją Festiwalu jest kolorowa parada spod zamku na Rynek – z Bachusem w roli głównej. Zainteresowanie imprezą z roku na rok rośnie. Nagrodę dla swojego malowniczego miasta odebrał burmistrz Tomasz Kucharski.
Nagrodę w kategorii ,,Pracownik” odebrała – osobiście – Anna Tymoshenko. Kategoria ta ma służyć docenieniu osób, które poza pracą podejmują działania pozytywnie wpływające na lokalną społeczność. Tegoroczna laureatka od lat współpracuje z przedsiębiorcami, studentami i uczniami częstochowskich szkół jako kierowniczka Centrum Obsługi Inwestora Urzędu Miasta. Po godzinach działa przeciw przemocy wobec kobiet i dzieci oraz na rzecz osób uzależnionych i współuzależnionych, seniorów, a także młodzieży, dla której prowadzi wykłady motywacyjne pomagające oswoić lęki i odkryć swoją osobistą wartość. Kocha zwierzęta – jako behawiorystka współpracuje z organizacjami ratującymi czworonogi (zwłaszcza psy) i pracuje ze zwierzętami wykazującymi problemy behawioralne. W roku 2024 mówiła szczególnie często o profilaktyce raka piersi, wspierając osoby w kryzysie choroby nowotworowej.
Tym, z których jurajskie okolice Częstochowy mogli być szczególnie dumni w minionym roku, gratulowali na scenie sali koncertowej Filharmonii Częstochowskiej prezydent Krzysztof Matyjaszczyk i przewodniczący Rady Miasta Łukasz Banaś.
Źródło: UM Częstochowy |