W Częstochowie po raz kolejny wręczone zostaną Nagrody Równości im. Mieczysławy Biegańskiej. Kandydatury można zgłaszać do 29 listopada. Nagroda Równości im. Mieczysławy Biegańskiej przyznawana jest za działalność na rzecz równych szans i sprawiedliwości społecznej oraz przeciwdziałania dyskryminacji wśród mieszkanek i mieszkańców Częstochowy. Można do niej typować osoby oraz organizacje działające na rzecz przedstawicieli i przedstawicielek grup dyskryminowanych, bądź potrzebujących wsparcia.
W tym roku wniosek składamy do 29 listopada według ustalonego wzoru w Kancelarii Urzędu Miasta Częstochowy przy ul. Śląskiej 11/13 lub poprzez elektroniczną skrzynkę podawczą ePUAP.
Nagroda zostanie uroczyście wręczona 17 grudnia podczas Gali Ekonomii Społecznej.
Nagroda Równości im. Mieczysławy Biegańskiej została ustanowiona zarządzeniem Prezydenta Częstochowy w 2018 roku, który został ustanowiony Rokiem Praw Kobiet. Wyróżnienie to służy promowaniu osób i organizacji działających na rzecz równości wszystkich mieszkanek i mieszkańców Częstochowy, zgodnie z dewizą ,,Jesteśmy różni – jesteśmy równi”.
Pierwszą laureatką została dr Edyta Widawska, socjolożka, założycielka Polskiego Instytutu Mediacji i Integracji Społecznej, inicjatorka Objazdowego Festiwalu Filmowego ,,Watch Docs Prawa Człowieka w Filmie”. W roku 2019 Nagroda przypadła Annie Herman, założycielce i prezesce Częstochowskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych ,,Perasada", natomiast w latach 2020-2021 nagrody nie przyznano ze względu na obostrzenia pandemiczne. W roku 2022 laureatem został Krishnamoorthy Venkatasubramanian – dyrektor generalny Liberty S.C. Miasto doceniło go w ten sposób za nieodpłatne użyczenie budynku, który zaadaptowano dla potrzeb osób uciekających przed wojną w Ukrainie – głównie matek z dziećmi. W poprzednim roku Nagroda Równości przypadła Stowarzyszeniu Demokratyczna RP. Stowarzyszenie to działa działa na rzecz osób dyskryminowanych i potrzebujących wsparcia, upowszechnia ideę społeczeństwa obywatelskiego. Sprzeciwia się homofobii, nietolerancji, nacjonalizmowi, antysemityzmowi i mowie nienawiści.
Wniosek, oświadczenie i regulamin można znaleźć tutaj.
Źródło: UM Częstochowy |