fot.PL
We wtorek, 29 października oficjalnie oddano do użytku nowy, czteropiętrowy blok komunalny przy ul. Bardowskiego. Znajdują się w nim 43 mieszkania, w tym 10 dla osób z niepełnosprawnościami. Teraz wprowadzać się będą do niego wyłonieni w naborze lokatorzy i lokatorki. – Swój dom znajdą tu 43 rodziny uprawnione do mieszkania komunalnego, w tym osoby z niepełnosprawnościami – mówi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. – Mam nadzieję, że nowy blok spełni ich oczekiwania. Równolegle ZGM realizuje pierwszy budynek osiedla w formule budownictwa społecznego TBS przy ul Łódzkiej, a po zakończeniu procedury uzyskiwania pozwolenia na budowę ruszy budowa dwóch bloków komunalnych przy Krakowskiej na ponad 100 mieszkań.
Miasto chce w najbliższych latach przekazać do użytku łącznie pół tysiąca nowych mieszkań – zarówno komunalnych, jak w ramach TBS.
Na 4 kondygnacjach przy ul. Bardowskiego 23a powstało 31 mieszkań dwupokojowych i 12 jednopokojowych, o łącznej powierzchni użytkowej 1800 m kw. Dostęp do 10 lokali dla osób z niepełnosprawnościami jest z poziomu wejścia do budynku. Jest także winda (która mieści 13 osób), a na każdym piętrze – wózkownio-rowerownia. Budynek ma ogrzewanie z sieci Fortum oraz ciepłą wodę użytkową. Dla zmotoryzowanych urządzono 44 miejsca postojowe. Wokół urządzono też zieleń, w tym posadzono kilkadziesiąt młodych drzewek.
Teraz blok stopniowo zapełni się lokatorami i lokatorkami. Główny nabór już się zakończył. Do Biura Gospodarki Lokalowej i Usług Komunalnych Urzędu Miasta oraz ZGM wpłynęło blisko 200 deklaracji od osób starających się o przydział mieszkania komunalnego. Jako że cześć deklaracji nie spełniło wymogów stosownej uchwały, kilka mieszkań będzie rozdysponowanych jeszcze w listopadzie.
Inwestycja zrealizowana przez Grupą AMB Budownictwo – a nadzorowana przez miejski Wydział Inwestycji i Zamówień Publicznych – była warta ponad 11,5 mln zł, ale aż 9 mln z tej kwoty to zdobyte przez miasto dofinansowanie z bezzwrotnych, rządowych środków Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego wspierających budownictwo komunalne. Drogę dojazdową do bloku – dodatkowym kosztem 180 tys. zł – zbudowała firma Dertrans.
Zaawansowana jest już także budowa pierwszego budynku osiedla ZGM TBS przy ul. Łódzkiej. Blok z 23 mieszkaniami ma być gotowy w lipcu. Jednocześnie ZGM oczekuje na promesę funduszy na drugi, bliźniaczy budynek, a na etapie projektowym są dwa kolejne. Docelowo na Parkitce ZGM może zbudować nawet 13 budynków z łącznie ok. 300 mieszkaniami.
Z kolei Wydział Inwestycji i Zamówień Publicznych (IZ) UM jest już gotowy do inwestycji przy ul. Krakowskiej – w dwóch budynkach powstaną tam 102 mieszkania komunalne (Wydział czeka na rozstrzygnięcie procedury administracyjnej w kwestii pozwolenia na budowę). Miasto szuka też innych potencjalnych lokalizacji na potrzeby budownictwa komunalnego, licząc na kontynuację możliwości dofinansowania tych inwestycji z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego.
Działania miasta w sferze mieszkalnictwa już dziś skutkują zauważalnym skróceniem kolejki oczekujących na przydział lokalu komunalnego – w porównaniu do sytuacji sprzed 3-4 lat. Równolegle z nowymi inwestycjami mieszkaniowymi prowadzone są bowiem remonty istniejących lokali z tzw. odzysku; swoją rolę spełnia też regulacja, która nieco zmniejszyła bonifikaty przy sprzedaży mieszkań komunalnych na rzecz najemców.
Przypomnijmy, że najemcą lokalu komunalnego może zostać osoba/rodzina spełniająca kryteria określone w uchwale Rady Miasta w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy. Biorą one pod uwagę aktualną sytuację mieszkaniową, materialną i życiową wnioskodawcy.
Obecnie grono wnioskujących o taki lokal to ok. 370 osób, na realizację czeka też ponad 500 wyroków eksmisyjnych z przydziałem lokalu socjalnego. Jeszcze kilka lat temu liczba oczekujących na mieszkanie komunalne lub lokal socjalny sięgała łącznie ok. 1,5 tysiąca osób.
Źródło: UM Częstochowy |