fot. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Częstochowie
Rewitalizacja parku przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. NMP na Parkitce znalazła się wśród zadań wybranych do realizacji w tegorocznej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego. W VI edycji budżetu obywatelskiego mieszkańcy województwa oddali ponad 75 tys. głosów, z czego większość w formie papierowej. Do rozdysponowania było 5 mln zł.
W pierwszej kolejności do realizacji zostały przeznaczone te zadania, które uzyskały największą liczbę punktów, do momentu wyczerpania puli środków finansowych w puli EKO i w danym podregionie puli REGIO. Z niewykorzystanych środków stworzona została pula wolnych środków przeznaczona na te zadania, które nie zostały wybrane do realizacji przy pierwszym podziale środków.
W puli EKO znalazły się 4 zadania, w tym m.in. rewitalizacja parku przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym na Parkitce. Projekt z kwotą 931 tys. 544 zł został wybrany do realizacji przez mieszkańców woj. śląskiego.
Inwestycja zakłada rewitalizację parku oraz stworzenie ogrodu ekologicznego, placu zabaw, tężni solankowej dla pacjentów i mieszkańców.
- Ogród będzie przestrzenią łączącą pokolenia, dostępny zarówno dla pacjentów, jak i mieszkańców. Dla najmłodszych przygotowany będzie plac zabaw, a dla starszych zacieniona pergola oraz tężnia solankowa. Przy odnowionych alejkach powstaną nowe ławeczki, na których w zaciszu drzew można będzie delektować się przyrodą - czytamy w opisie projektu. - W tym celu powstanie w parku ptasi azyl, a wśród drzew rozmieszczone będą budki lęgowe i karmniki. Łąka kwietna natomiast ma przyciągać kolorowe motyle i owady, dla których tuż obok zamontowany zostanie hotel. Skrzynie do nasadzeń ekologicznych będą służyły najmłodszym, by uczyć ekologicznej uprawy roślin, od wysiewu poprzez pielęgnację, aż po zbiór plonów. Dzieci wraz z opiekunami będą mogły regularnie doglądać swoich upraw, a przy tym kształtować postawę proekologiczną. Ogród przyszpitalny będzie oświetlony lampami LED oraz będzie bezpieczny dzięki monitoringowi wizyjnemu.
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Częstochowie |