fot. Grzegorz Skowronek/UM
8 października w Częstochowie uruchomiony został darmowy odbiór używanych lub niepotrzebnych tekstyliów. Inicjatywa zbiórki i odzysku odzieży spodobała się Ministerstwu Klimatu i Środowiska. - Polacy co roku kupują około 26 kg ubrań z czego niestety aż 87% jest albo spalanych albo składowanych na wysypiskach, a niestety tylko 22% jest selektywnie zbieranych. Głównie te ubrania są używane później powtórnie a tylko 1% jest poddawanych recyklingowi. Niestety przemysł tekstylny ma bardzo negatywny wpływ na środowisko – mówi o problemie Anita Sowińska, wiceministra Klimatu i Środowiska, która wzięła udział we wtorek w spotkaniu prasowym w Urzędzie Miasta Częstochowy. – (…) Oczywiście każdy i każda z nas może coś zrobić, aby ten wpływ zminimalizować. (…) Jeżeli danej rzeczy już nie używamy to warto puścić ją w obieg i również warto kupować rzeczy używane. Ja również to robię i czasem odwiedzam sklepy z używaną odzieżą. To są nasze indywidualne wybory, ale za tym idzie legislacja i ona jest bardzo potrzebna, bo nie zmienimy obecnego stanu rzeczy bez systemowej zmiany.
Anita Sowińska uznała pomysł Częstochowy na wyjście do mieszkańca ze zbiórką odzieży za progresywny, sprzyjający środowisku i wykraczający poza niezbędne minimum, które każda gmina będzie musiała spełnić od nowego roku. Przypomniała jednocześnie, że Unia Europejska obecnie pracuje nad zmianą dyrektywy o odpadach, która m. in. dotyczy także tekstyliów, a ważnym elementem tej zmiany ma być rozszerzona odpowiedzialność producencka. Od 8 października tekstylia, odzież czy obuwie oddamy w Częstochowie łatwo, bez kłopotu, a co ważne dla naszego otoczenia i przyrody – w sposób ekologiczny. To odpowiedź miasta na wchodzącą od 1 stycznia 2025 r. zmianę prawa nakładającą na gminy ustawowy obowiązek segregacji odpadów tekstylnych i odzieży.
- Zauważyliśmy, że bardzo dobrze działają akcje, które powodują że mieszkaniec ma wygodniej, stąd pomysł odbioru niepotrzebnej odzieży z domów – wyjaśnia zastępca prezydenta Częstochowy Łukasz Kot. - To wyjątkowa usługa w skali kraju, bo będzie bezpłatna dla mieszkańca i bezpłatna dla miasta. Mamy nadzieję że będzie się samofinansować z tego, co uda się pozyskać w ramach zbiórki.
Produkty będą odbierane prosto z naszych mieszkań w workach dostarczanych przez firmę Stala Group. Nie trzeba będzie ich wynosić do osiedlowych śmietników czy przed posesje. Dzięki temu worki nie będą narażone na rozerwanie, a ich zawartość – na rozrzucenie. Same worki też są przyjazne dla środowiska, bowiem wykonane są z materiałów z recyklingu i są wielokrotnego użytku. Można oddawać odzież (w tym wierzchnią: kurtki i płaszcze), obuwie, ale i ręczniki, koce oraz firany. Rzeczy te mogą być nowe bądź używane, ale w dobrym stanie – suche, czyste, kompletne. Jeśli ich niewielki stopień zużycia na to pozwoli, będą mogły posłużyć także instytucjom charytatywnym dla realizowania ich pomocowych celów.
Tekstylia mogą oddawać tylko osoby pełnoletnie. Najpierw trzeba się zgłosić do partnera – telefonicznie pod nr 536 322 005 bądź mailem na adres tekstylia@stalagroup.pl.
Zgłoszenia będą przyjmowane od poniedziałku do piątku w godz. 7–15. Jeśli mieszkamy w budynku wielorodzinnym, zgłoszenia można dokonać nie tylko u partnera, ale i poprzez spółdzielnię (lub np. wspólnotę mieszkaniową), która wyda nam stosowny worek. Tekstylia odbierane będą z mieszkań od poniedziałku do piątku w godz. 6–18.
Poza tym od 1 stycznia 2025 r. zużyte i niepotrzebne tekstylia oraz odzież będzie można oddać w miejskim Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), który prowadzi Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne sp. z o.o. w Sobuczynie.
Pełny regulamin odbioru tekstyliów z domu udostępnia Stala Group (dotychczas świadcząca dla Miasta usługę nieodpłatnego odbioru zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego). Ze strony samorządu organizacją będzie zajmować się Centrum Usług Komunalnych (CUK).
O wprowadzeniu nowej usługi zostali już we wrześniu poinformowani zarządcy spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.
Zapoznali się wtedy też z innymi nowymi inicjatywami CUK – aplikacją do zbiorczego zgłaszania potrzeby odbioru odpadów budowlanych, rozbiórkowych oraz wielkogabarytowych, a także zachętą do staranniejszego gromadzenia bioodpadów w udostępnianych za darmo pojemnikach dla gospodarstw domowych.
Nowa usługa – związana z następną kategorią odpadów wymagających ,,szczególnego” traktowania – jest kolejnym działaniem miejskiego samorządu mającym poprawić efektywność selektywnego gospodarowania odpadami.
Źródło: UM Częstochowy |