fot. Politechnika Częstochowska
Politechnika Częstochowska zainaugurowała 14 marca kolejną edycję Częstochowskiego Uniwersytetu Młodzieżowego. W tym roku biorą w nim udział uczennice i uczniowie z 15 szkół ponadpodstawowych. Ze strony samorządu miejskiego Częstochowy w otwarciu tej edycji CzUM wziął udział zastępca prezydenta Piotr Grzybowski. Młodzież wysłuchała dwóch zajmujących, inauguracyjnych wykładów. O miastach przyszłości opowiadała dr inż. Marta Pomada z Wydziału Budownictwa PCz, a o profesji menedżera finansowego – dr inż. Dariusz Wielgórka z Wydziału Zarządzania. Podpisano też umowy o współpracy z dwiema częstochowskimi placówkami – Zespołem Szkół im. Wisławy Szymborskiej Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.
W tym roku w CzUM uczestniczą licea ,,Słowackiego”, ,,Traugutta”, ,,Sienkiewicza”, ,,Kopernika”, ,,Biegańskiego”, LO Samorządowe, częstochowski ,,Plastyk”, Zespoły Szkół ,,Pułaskiego”, ,,Szymborskiej” i ,,Żeromskiego”, Techniczne Zakłady Naukowe, ,,Gastronomik”, Zespół Szkół Samochodowych, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz szkoła z Radomska – Zespół Szkół Elektryczno-Elektronicznych im. J. Groszkowskiego.
Kolejne wydarzenia w następnych dwóch miesiącach. 18 kwietnia na młode słuchaczki i słuchaczy czekają wykłady o transformacji energetycznej (dr inż. Maciej Sołtysik – Wydział Elektryczny), o owadach w technice (dr inż. Tomasz Geisler, prof. PCz – Wydział Inżynierii Mechanicznej i Informatyki). 23 maja z kolei doświadczenia fizyczne zaprezentują dr inż. Marcin Jarosik i dr inż. Paweł Pietrusiewicz (obaj z Wydziału Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów), a o energii kryjącej się w atomie opowie dr hab. inż. Paweł Mirek, prof. PCz (Wydział Infrastruktury i Środowiska).
Uczestniczki i uczestnicy CzUM biorą również udział w warsztatach – mogą wybierać z puli prawie 30 tematów. Warsztaty odbywają się do 23 maja w 15-osobowych grupach. A ostatnie zajęcia edycji to – jak tradycja nakazuje – losowanie nagród dla najpilniejszych. Kto za najpilniejszego będzie mógł uchodzić – to pokażą indeksy. Takie dokumenty maja bowiem biorący udział w zajęciach CzUM.
Częstochowski Uniwersytet Młodzieżowy odbywa się pod patronatem prezydenta Częstochowy, Śląskiego Kuratora Oświaty i Rektora Politechniki Częstochowskiej.
Źródło: UM Częstochowy |