fot. PL
Od poniedziałku, 25 grudnia na Jasnej Górze będzie można oglądać dwuczęściową szopkę - tradycyjną, usytuowaną na dziedzińcu przy bazylice i „ruchomą” na tzw. fosach. Pierwsze prace przy budowie szopek, ze względu na ich czasochłonność, rozpoczęły się już na początku listopada. Do szopki ruchomej trafiło kolejne 4 nowo zakupione figurki, a 15 znalazło się w naprawie. Tę „betlejemkę” tworzy aż pół tysiąca postaci i innych elementów ukazujących codzienne ludzkie życie, to sprzed dwóch tysięcy lat i współczesne. Jak podkreśla o. Kraszewski przy aranżacji świątecznych szopek liczy się każdy szczegół. - Każda z figurek ma swoje „serce”, to urządzenie, które nią porusza. Każda wykonuje określoną czynność - opowiada o. Bronisław Kraszewski.
Jest rybak, piekarz, praczki, pasterze opiekujący się zwierzętami, są ludzie ogrzewający się przy ognisku, krzątający się przy swoich domach. W jej drugiej części nie brakuje odniesienia do polskiej rzeczywistości, tu zobaczymy m.in. figurki w polskich regionalnych strojach. Hołd Dzieciątku śpieszą oddać także święci i błogosławieni - św. Jan Paweł II i bł. kard. Stefan Wyszyński. To zauważenie bogatej polskiej historii, kultury i tradycji.
Na dziedzińcu tuż przed bazyliką znajduje duża szopka stylizowana na chatę wyjętą z górskiego polskiego krajobrazu. Zbudowali ją górale. To główna szopka w Sanktuarium. W niej adorowane jest Dzieciątko Jezus przenoszone w uroczystej procesji po Pasterce.
Planowana jest też szopka w Bazylice, którą przygotowuje br. Dawid Respondek. Ta ma mieć bardzo tradycyjny charakter, bo jak podkreśla paulin, Bazylika jest miejscem modlitwy, więc i szopka ma nie rozpraszać uwagi detalami, a sprzyjać kontemplacji tajemnicy Bożego Narodzenia. - Tu często obserwuję piękną scenę, kiedy rodzice podprowadzają dzieci pod żłobek i uczą je przed Dzieciątkiem Jezus znaku krzyża, opowiadają o wydarzeniach z Betlejem - mówi br. Dawid.
Szopkę przy bazylice i ruchomą „betlejemkę” będzie można oglądać codziennie od godz. 9-18, od Bożego Narodzenia do 2 lutego.
Źródło: BPJG |