fot. Łukasz Kolewiński
„Kierunek – Dziecko” to hasło dwudniowego Forum dla Rodziny oraz Ogólnopolskiego Spotkania Organizatorów Rodzinnej Pieczy Zastępczej i Jednostek Samorządu Terytorialnego w Częstochowie. Organizatorem Forum (27-28 listopada), będącego okazją do podzielenia się dobrymi praktykami oraz wysłuchania wystąpień zaproszonych gości jest Fundacja „Polki Mogą Wszystko” we współpracy z częstochowskim Stowarzyszeniem na rzecz Pomocy Dziecku i Rodzinie „Dla Rodziny” oraz Miastem Częstochowa. To element realizacji projektu UNICEF „Wzmacnianie systemu rodzinnej pieczy zastępczej dla dzieci bez opieki i rozdzielonych z rodzicami oraz dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej”, który realizuje Koalicja na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej.
W ciągu kilku ostatnich lat weszły w życie kolejne zmiany w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Równolegle większość miast i gmin boryka się z problemem wzmożonego napływu dzieci do pieczy zastępczej, przy jednoczesnym braku dostatecznej liczby kandydatów na rodziców. Konferencja objęła tę problematykę w kontekście obecności na terenie Polski rodzin z Ukrainy i konieczności wsparcia także dla nich.
- Każda rodzina zastępcza bez względu na to, czy jest rodziną zawodową, niezawodową, rodzinnym domem dziecka czy rodziną spokrewnioną, ma najważniejszą rolę do spełnienia - otwarcie się na opiekę nad dzieckiem, które z różnych powodów nie może wychowywać się w rodzinnym domu – mówił otwierając Forum prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. - Państwo, którzy pracujecie z dziećmi i ich rodzinami, wspieracie ich w codziennym funkcjonowaniu, dbacie o to, by dzieci żyły godnie i bezpiecznie zarówno w rodzinie biologicznej, jak i w pieczy zastępczej, niezależnie od tego, czy jest to polska czy ukraińska rodzina.
Spotkanie jest także okazją do zapoznania z rozwiązaniami stosowanymi w Częstochowie, która – podobnie jak inne duże miasta w Polsce - musi sobie radzić z wieloma problemami społecznymi. Miasto zleca zadania Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej organizacji pozarządowej, która łączy je ze wsparciem asystentów rodziny dla rodzin biologicznych.
W konferencji udział biorą goście z całej Polski, a także z dwóch ukraińskich miast współpracujących z Częstochową – Berdyczowa i Humania. Na czele delegacji z Berdyczowa jest mer Berdyczowa Serhij Orluk, a obok niego: Natalia Rybak - dyrektor Liceum nr 10, Lidia Sawczenko - dyrektor Gimnazjum nr 8 oraz Artur Iwanienko - doradca mera. Z kolei z Humania przyjechali: Olga Czyrva - naczelnik Wydziału Edukacji i Polityki Rady Miejskiej, Olga Sołtuszenko - naczelnik Wydziału Koordynacji Świadczenia Usług Socjalnych i Ochrony Socjalnej Ludności Rady Miejskiej oraz Swietłana Grocholska - główna specjalistka ds. problematyki dziecięcej Rady Miejskiej.
W pierwszym dniu konferencji w ramach 7. Forum dla Rodziny jego uczestnicy mieli okazję w sali sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy wysłuchać m.in. wystąpień: Lidii Zeller - prezeski Stowarzyszenia na rzecz pomocy dziecku i rodzinie „Dla Rodziny” oraz liderki Porozumienia „Częstochowa dla Rodziny”, prezeski Koalicji na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej Beaty Potockiej, prezeski Fundacji dla Rozwoju Marty Zmitrukiewicz, dr hab. Izabeli Krasiejko z Uniwersytetu Jana Długosza, Anny Cencory – prezeski Sądu Rejonowego w Częstochowie, Katarzyny Kossek – mamy zastępczej, przedstawicielki Związku Dużych Rodzin 3 Plus – Częstochowa, a także gości z Ukrainy.
Wystąpienie ukraińskich gości było także okazją do wręczenia naczelnikowi Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy Rafałowi Piotrowskiemu, zaangażowanemu w pomoc ukraińskim miastom, odznaczenia „Za Zasługi dla Humania” przyznanego przez tamtejszą Radę Miejską.
Gospodarzami spotkania – oprócz inaugurującego Forum prezydenta miasta – byli: zastępca prezydenta miasta Ryszard Stefaniak oraz naczelnik Wydziału Polityki Społecznej UM Agnieszka Grabińska.
W poniedziałek odbyła się także wizyta studyjna w siedzibie Stowarzyszenia „Dla Rodziny”.
Drugi dzień Forum został zorganizowany w hotelu Arche, gdzie m.in. zaplanowano projekcje filmów z miejskich kampanii na rzecz poszukiwania rodziców zastępczych (zaprezentowano m.in.: „Test serca” z Łodzi, „Otwórz serce” z powiatu tarnogórskiego, „Pomóż superbohaterom znowu stać się dziećmi” z Częstochowy, „Upieczeni rodzice” z Bydgoszczy, „Pomóż dzieciom przejść trudną drogę. Zostań rodzicem zastępczym” z Poznania oraz „Już Jestem” zrealizowany w ramach kampanii ogólnopolskiej Fundacji „Edukacja z wartościami”).
Drugi dzień to także panel dyskusyjny „Wyzwania i sukcesy w pozyskiwaniu kandydatów na rodziców zastępczych (co się udało, co się nie udało)” oparty na doświadczeniach powiatu polickiego, Wałbrzycha i Radomia, prezentacja łódzkich kampanii „Rodzina jest dla dzieci” i „Test serca” oraz warsztaty w grupach z trenerami Koalicji na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej „Praca z dzieckiem po traumie i stracie”.
Źródło: UM Częstochowy |