fot. PL
Rozpoczął się drugi szczyt pielgrzymkowy, którego kulminacja wypada w 26 sierpnia – w święto Matki Bożej Częstochowskiej. W tym czasie do Częstochowy i na Jasną Górę dotrze blisko 20 tysięcy pielgrzymów w grupach pieszych lub rowerowych. Łącznie od 23 do 26 sierpnia do miasta weszło lub wejdzie ponad 70 pielgrzymek pieszych i rowerowych. 23 sierpnia były to grupy z Rudy Śląskiej, Pabianic i Włocławka (pielgrzymka rowerowa), 24 przybywają pielgrzymki m.in. z Łasku, Bełchatowa, Przasnysza (rowerowa), Ozorkowa, Zgierza, Widawy, Sulejowa, Aleksandrowa Łódzkiego, Pajęczna, Wielunia, Sieradza, Działoszyna Radomska czy Zduńskiej Woli. W czwartek najwięcej osób idzie w pielgrzymce łódzkiej – około 2 tysięcy, jedna grupa przyjeżdża też na rowerach.
W piątek 25 sierpnia największą grupą będzie diecezjalna pielgrzymka z Tarnowa (ok. 5 tysięcy osób), a oprócz tego na Jasnej Górze pojawią się m.in. pielgrzymi z Będzina (ok. 1,2 tys. uczestników), Zawiercia, Siewierza i Myszkowa. Tego i następnego dużo będzie także parafialnych grup pieszych z okolic Częstochowy. Poza tym w piątek z Warszawy ma dojechać XX Pielgrzymka na Rolkach organizowana przez Zgromadzenie Świętego Michała Archanioła, licząca około stu osób.
26 sierpnia – w dzień święta Matki Bożej Jasnogórskiej do Częstochowy dotrze kolejnych kilka grup, w tym m.in. pielgrzymi na rowerach z Warszawy.
Suma odpustowa pod szczytem, w której będą też uczestniczyć pielgrzymi docierający do Częstochowy różnymi środkami komunikacji oraz mieszkańcy miasta, zaplanowana została w sobotę na godz. 11. Ma jej przewodniczyć prymas Polski abp Wojciech Polak.
Służby miejskie przy wsparciu policji tradycyjnie zapewniają zabezpieczenie wejść pielgrzymek oraz zgromadzeń religijnych pod szczytem jasnogórskim, a także m.in. dodatkowe toalety, punkty czerpania wody pitnej, kosze i kontenery na odpady. Duże uroczystości na błoniach – w tym także to związane ze Świętem Matki Bożej Częstochowskiej 26 sierpnia - mają także dodatkowe zabezpieczenie medyczne.
Źródło: UM Częstochowy |