fot. Fundacja Odzyskaj Środowisko
Częstochowianie Patryk Mońka i Jakub Bączyński triumfowali w swoich kategoriach podczas finału EkoLogicznego Turnieju Szachowego, rozegranego 16 lutego w kieleckim parku edukacyjnym Geonatura.
Jak twierdzą przedstawiciele organizatora turnieju – Fundacji Odzyskaj Środowisko – ekologię i jedną z najstarszych gier na świecie łączy przede wszystkim strategia działania. Zarówno w szachach bowiem, jak i w trosce o środowisko, ważny jest każdy ruch oraz zdolność przewidywania jego konsekwencji. Ale jest coś jeszcze. Pomysłowość dzisiejszych twórczyń, którym bliska jest idea przetrwania naszej tonącej w górach śmieci planety, pozwala tworzyć np. całe zestawy szachowe z bardzo nietypowych, bo uzyskanych z surowców wtórnych, elementów. Takie ,,szachy z recyklingu” stworzyła artystka z łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych Natalia Murdza. Kable, elementy pilotów telewizyjnych i niewielkie mechanizmy z innych urządzeń elektrycznych i elektronicznych zatopiła w żywicy, tworząc szachy, w których nie ma dwóch identycznych pionów…
I właśnie m.in. tego rodzaju niezwykłe zestawy szachów użyto podczas finału EkoLogicznego Turnieju Szachowego, rozegranego 16 lutego w kieleckim parku edukacyjnym Geonatura. Wzięło w nim udział 28 uczestników z 14 polskich miast uczestniczących w projekcie Elektryczne Śmieci – w tym Częstochowy.
W swoich kategoriach najwyższe lokaty zajęli młodzi częstochowianie: Patryk Mońka – reprezentujący także Dom Kultury Koszęcin – oraz Jakub Bączyński z UKS Hetman Częstochowa. Laureaci otrzymali unikatowe szachy z elektrycznych odpadów oraz medale wykonane w nurcie trash art – czyli rękodzieła z ponownie wykorzystanych materiałów odpadowych.
Konkurs był objęty m.in. patronatem Świętokrzyskiego Związku Szachowego.
Dzięki współpracy z Fundacją Odzyskaj Środowisko na terenie Częstochowy rozstawione są 32 czerwone pojemniki do zbierania elektroodpadów. Miasto i Fundacja wspólnymi siłami stworzyły także pasiekę miejską z ulami skonstruowanymi m.in. z elementów zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.