fot.PL
Częstochowa podejmuje kolejne działania w ramach solidarności z ukraińskim narodem w obliczu rosyjskiej agresji. Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk poinformował we wtorek, 2 marca o wprowadzeniu darmowej komunikacji miejskiej dla uchodźców z Ukrainy, powstającej w mieście nowej organizacji pozarządowej oraz o zerwaniu współpracy z rosyjskimi miastami partnerskimi - Irkuckiem i Smoleńskiem. - Dziękuję wszystkim mieszkankom i mieszkańcom Częstochowy, organizacjom pozarządowym, instytucjom, firmom, które angażują się w działania na rzecz Ukrainy, solidaryzują się z Ukraińcami, pomagają w różny sposób - powiedział Krzysztof Matyjaszczyk. - To wszystko sprawia, że Częstochowa staje na wysokości zadania, jest przyjaznym miejscem, które współczuje i współdziała, żeby pomagać tym, którym dzieje się dziś krzywda.
Prezydent Częstochowy w drodze zarządzenia wprowadził możliwość bezpłatnego korzystania przez ukraińskich uchodźców z komunikacji miejskiej do końca marca. Dotyczy to osób, które po 24 lutego opuściły Ukrainę mają pieczątkę w paszporcie lub np. zaświadczenie wydane przez Straż Graniczną.
Kolejną nową formą pomocy będą bezpłatne prowadzone w trzech częstochowskich szkołach bezpłatne porady prawne dla osób z Ukrainy (więcej tutaj).
Prezydent Matyjaszczyk zapowiedział też zerwanie współpracy z partnerskimi miastami - Irkuckiem i Smoleńskiem. - Społeczności tych miast niczym nie zawiniły i nie prowadzą wojny z Ukrainą, ale przystajemy na apel przewodniczącego Związku Miast Ukrainy, mera i obrońcy Kijowa, Witalija Kliczko, który zwrócił się do Związku Miast Polskich, żeby wypowiadały, albo zawieszały taką współpracę. To dowód solidaryzowania z miastami ukraińskimi - podkreślił prezydent.
W Częstochowie powstaje Fundacji Nasz Dom. Od środy, 2 marca w godz. 9-17 jej przedstawiciele będą przyjmować ukraińskich uchodźców przy ul. Śląskiej 3/5 w punkcie Częstochowskiego Centrum Organizacji Pozarządowych. Będzie ona m.in. koordynować proces zakwaterowania uchodźców z Ukrainy do zgłoszonych do tego celu przez osoby prywatne mieszkań i lokali.
- Nasza fundacja będzie koordynować proces rozsiedlania uchodźców. Zapewnimy też pomoc edukacyjną, bo uchodźcy, którzy trafią do Częstochowy, mogą mieć problem bariery językowej oraz z poszukiwaniem pracy - powiedziała mieszkająca od dwóch lat w Częstochowie, współtwórczyni Fundacji Nasz Dom, Mariana Yemelianova. -Dziękuję za wsparcie, zrozumienie, pomoc materialną, organizacyjną. Mieszkam tu dwa lata i zapewniam, że ze wszystkich sił będziemy wspólnie działać i nigdy nie zapomnimy o tym, ile dla nas zrobiliście. Będziemy wspierać Polskę, tak jak Polska wspiera teraz Ukrainę - dodała.
Prezydent Częstochowy przypominał również uruchomionych już w mieście różnych formach wsparcia dla Ukraińców. Przy ul. Ogrodowej 24/44 we współpracy z Caritasem otwarty został punkt, w którym uchodźcy mogą otrzymać posiłek, skierowanie do konkretnego miejsca zakwaterowania (z wyżywieniem) i tzw. pakiet startowy (m.in. z niezbędnymi artykułami higieniczno-kosmetycznymi) - więcej tutaj.
Od poniedziałku, 28 lutego w Urzędzie Miasta przy ul. Waszyngtona funkcjonuje punkt informacyjno-pomocowy dla Ukrainek i Ukraińców przebywających na terenie Częstochowy. W szkołach trwają też zbiórki darów dla Ukrainy. Można je dostarczać w godz. 8-15.
Zbiórki prowadzone są także przez częstochowskie organizacje pozarządowe - Caritas, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Towarzystwo Patriotyczne Kresy, częstochowskie firmy i wiele innych.
Krzysztof Matyjaszczyk zaapelował też o wpłacanie pieniędzy na charytatywne konta ukraińskich miast, z którymi współpracuje Częstochowa. Chodzi o Ivano-Frankivsk, Kamieniec Podolski, Winnicę (więcej tutaj).
W Częstochowie Wydział Edukacji wspólnie z Zespołem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych i Wydziałem Polityki Społecznej prowadzi również porady psychologiczne dla ukraińskich dzieci i osób dorosłych. Uchodźcy, którzy przekroczyli granicę po 24 lutego, mogą również korzystać bezpłatnie z częstochowskich placówek służby zdrowia.
Źródło: własne |