fot.PL
W sobotę i niedzielę (10 i 11 lipca) pod hasłem "Ewangelia radosną tajemnicą" odbyła się jubileuszowa, trzydziesta Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. Uczestniczyło w niej kilkadziesiąt tysięcy wiernych. Pielgrzymka rozpoczęła się już w sobotę od mszy świętej, które przewodniczył bp senior Ignacy Dec ze Świdnicy. Pielgrzymów przywitał przeor, o. Samuel Pacholski.
- To dziękczynienie, które Pan uczynił, a uczynił nie tylko wam, którzy to dzieło tworzycie, ojcom redemptorystom na czele z o. Tadeuszem Rydzykiem, pracownikom i współpracownikom Radia, Telewizji Trwam i wielu innych dzieł wyrosłych na przestrzeni tych lat, ale także Kościołowi w Polsce i na świecie, naszej Ojczyźnie i polskim rodzinom, wszystkim dla których stało się ono skutecznym narzędziem ewangelizacji - mówił przeor.
O. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja dziękował Jasnogórskiej Maryi, za to, że jest naszą Matką, że „mamy to miejsce, dzięki któremu nasz naród, polska rodzina jest jedna, mamy tożsamość, mamy Chrystusa”.
W kazaniu podczas niedzielnej mszy św. sprawowanej, będącej głównym punktem dwudniowych uroczystości, abp Wacław Depo, przewodniczący Rady KEP ds. Środków Społecznego Przekazu podkreślał, że „zbyt dużo jest dzisiaj reformatorów i oczyszczaczy prawdy i wiary Kościoła a prawda, którą Bóg nam objawił nie uczyniła nas więźniami i niewolnikami wiary i moralności, lecz przeciwnie czyni nas ludźmi wolnymi obdarowanymi radosną obietnicą życia poza granicami cierpienia i śmierci”.
Podkreślił, że potrzeba nam wciąż zdobywać dojrzałość wiary, która będzie „odpowiedzią na wszelkiego rodzaju kryzysy i nierealne oczekiwania w rozumieniu zarówno powołania do życia małżeńskiego, rodzinnego, jak i kapłańskiego czy zakonnego”.
Kaznodzieja przypomniał, że „prawo do Boga, do wyznawania publicznie swej wiary znalazło swój zapis zarówno w Konstytucji RP, jak i w traktach międzynarodowych ONZ”. - Tym bardziej z bólem i niepokojem o przyszłość młodego pokolenia na ziemi polskiej przyjmujemy rezolucję Parlamentu Europejskiego, która kwalifikuje zabójstwo najbardziej bezbronnych obywateli, jako prawo człowieka a jednocześnie odmawia lekarzom tzw. prawa sprzeciwu ratującego życie - mówił metropolita częstochowski i wyraził wdzięczność, tym którzy w tej sprawie wyrazili publicznie swój sprzeciw.
Abp Depo przekonywał, że „życie mamy rozumieć, przeżywać i pomagać innym też to czynić, jako pielgrzymkę nadziei, bo my nie jesteśmy stąd, jesteśmy z woli Boga i do Boga idziemy” i „nie możemy sądzić, że z powodu naszych słabości czy niewystarczalności ludzkich środków a nawet zatwardziałości ludzkich serc plan Boży się nie rozwija”.
Dziękując o. Tadeuszowi Rydzykowi za dzieło Rodziny Radia Maryja, o. Janusz Sok, prowincjał Redemptorystów raz jeszcze przypomniał o niedawnej 50.rocznicy jego święceń kapłańskich i zapewnił, że „jubilat nie znaczy emeryt a o. Tadeusz męczy się jak nic nie robi”.
Źródło: BPJG |