fot. PL
Mimo pandemii i obowiązujących restrykcji ok. 10 tys. motocyklistów z całego kraju przyjechało w niedzielę, 11 kwietnia z tradycyjną doroczną pielgrzymką na Jasną Górę. Był to już XVIII Motocyklowy Zlot Gwiaździsty im. Księdza Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego. Z uwagi na obowiązujący w naszym kraju stan epidemii, decyzją komendanta miejskiego policji w Częstochowie na jasnogórskie błonia wjechało mniej uczestników, niż w poprzednich latach. W trosce o bezpieczeństwo wszystkich uczestników, policjanci systematycznie informowali o konieczności przestrzegania zasad reżimu sanitarnego oraz reagowali na łamanie obostrzeń.
- Policjanci wylegitymowali 156 osób, ujawnili 1 kierującego samochodem pod wpływem alkoholu i blisko 100 wykroczeń. W związku ze stwierdzonymi naruszeniami przepisów związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa, materiały zgromadzone w trakcie tego wydarzenia zostaną przekazane do prokuratury i do sanepidu pod kątem naruszenia prawa przez organizatora pielgrzymki - informuje podkom. Sabina Chyra - Giereś, oficer prasowy KMP w Częstochowie.
Centralnym punktem pielgrzymki motocyklistów była msza święta połączona z poświęceniem jednośladów. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Waldemar Cisło, dyrektor polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
- Moi drodzy, to, co się dzieje wokół nas, napawa refleksją i smutkiem, ale jest też szansą na odrodzenie i wyjście z tej bylejakości, to co papież Benedykt XVI nazywał chrześcijaństwem kanapowym, że myśmy zapomnieli w Europie, że zapisano w Apokalipsie: "bądź zimny, albo gorący, bo letniego wypluwam z ust swoich". Nie można być chrześcijaninem na 50, 80 czy 90 procent, albo się nim jest, albo się nim nie jest – mówił w homilii ks. Waldemar Cisło – Dziękuję wam moi drodzy, za to, że tu jesteście, wielu z naszych przyjaciół z różnych powodów nie przyjechało, szanujemy ich decyzję, ale dziękuję wam gorąco za wasze świadectwo, bo odważnych chrześcijan będzie trzeba coraz więcej. To między innymi od was zależy, czy pozwolimy, jak chce tego wielu, uczynić z naszego Kościoła "Kościół milczenia", zamkniętego w zakrystii i przepraszającego, że żyje, czy powtórzymy za Prymasem Tysiąclecie "non possumus – nie możemy, dalej nie można".
Po zakończeniu mszy świętej sierżant sztabowy Mariola Kowalczyk-Trąbska z częstochowskiej drogówki rozdawała uczestnikom ulotki opracowane wspólnie z Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej TBS po to, by przemówić do wyobraźni miłośników jednośladów.
Organizatorem pielgrzymki jest Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. Zloty jasnogórskie zainicjował śp. Wiktor Węgrzyn, pierwszy komandor.
Źródło: własne, KMP w Częstochowie, BPJG |