fot. PL
W Częstochowie rozpoczął się sezon pielgrzymkowych. Choć ze względu na epidemię koronawirusa w tym roku pątników będzie dużo mniej, służby miejskie tradycyjnie muszą zadbać o bezpieczeństwo i porządek m.in. w czasie ich przejścia przez miasto. W tym roku pielgrzymki powinny być organizowane i przebiegać zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego. Celem jest zapewnienie bezpieczeństwa pątników i osób postronnych oraz utrzymanie sprawnej logistyki z zachowaniem warunków bezpieczeństwa sanitarnego. Instrukcje GIS zalecają stosowanie się do takich rekomendacji, jak: zapewnienie higienicznych warunków organizacji pielgrzymki, stosowanie procedur ograniczających rozprzestrzenienie się koronwirusa oraz w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem u pątników. Oznacza to m.in., że w pielgrzymkach mogą uczestniczyć wyłącznie osoby zdrowe, wszyscy pielgrzymi muszą mieć zapewniony dostęp do środków higienicznych i punktów sanitarnych; muszą być też wyposażeni w maseczki, środki do dezynfekcji, często myć i odkażać ręce oraz utrzymywać bezpieczną odległość od rozmówców i współpielgrzymujących. W przypadku wystąpienia u pątnika niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem należy niezwłocznie odizolować go od pozostałych członków grupy oraz powiadomić odpowiednie służby sanitarne i medyczne. W przypadku potwierdzenia zakażenia wszyscy uczestnicy pielgrzymki zostają poddani kwarantannie instytucjonalnej.
Miasto, ale także częstochowska policja i przedstawiciele Jasnej Góry, apelują do tegorocznych pielgrzymów – bez względu na formę pielgrzymowania - o rozsądek i stosowanie odpowiedniego reżimu sanitarnego.
Należy pamiętać, że na zabezpieczenie przejścia przez Częstochowę i wejścia na Jasną Górę, mogą liczyć tylko grupy piesze oficjalnie zgłoszone. Pielgrzymki nie mające zgody władz kościelnych (diecezjalnych) nie będą też – zdaniem przedstawiciela Jasnej Góry – oficjalnie witane i przyjmowane na Jasnej Górze (w tym roku nie powinny być organizowane grupy pielgrzymkowe z miejsc, które zostały dotknięte większą liczbą zachorowań lub pojawiły się tam niedawno nowe ogniska koronawirusa).
Oprócz zabezpieczenia wejść pieszych pielgrzymek, miasto będzie także – jak co roku – przygotowywać i realizować plan zabezpieczenia większych zgromadzeń pielgrzymkowych na błoniach jasnogórskich, organizowanych w czasie świąt maryjnych oraz dużych pielgrzymek środowiskowych lub branżowych.
Najbliższym taki zgromadzeniem będzie pielgrzymka Radia Maryja 11 lipca. Dzień wcześniej pod Jasną Górą mają pojawić się rowerzyści, zgłoszenie tej rowerowej pielgrzymki (rowerzyści przyjadą z różnych stron) otrzymała Jasna Góra i częstochowska policja.
Ze zgromadzeń o charakterze pielgrzymkowym, które zostały zaplanowane w obecnym sezonie można wymienić: Pielgrzymkę Kawalerii Konnej (4 lipca), Pielgrzymkę Rodziny „Radia Maryja” (11 lipca), Odpust Matki Bożej Szkaplerznej (15-16 lipca), piesze pielgrzymki w związku ze Świętem Wniebowzięcia NMP (31 lipca - 15 sierpnia), piesze pielgrzymki związane ze świętem Matki Bożej Jasnogórskiej (23-25 sierpnia), procesję maryjną z Archikatedry na Jasną Górę (25 sierpnia), uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej (26 sierpnia), Pielgrzymkę Rolników – Dożynki Jasnogórskie (5-6 września), Ogólnopolską Pielgrzymkę Ludzi Pracy (19-20 września).
Jak co roku, miasto przygotowało na sezon pielgrzymkowy ramowy plan zabezpieczenia medycznego i komunalnego, przewidujący także dodatkowe miejsca parkingowe i drogi ewakuacji.
Źródło: UM Częstochowy |