fot. Fundacja Zaczytani.org
W Galerii Jurajskiej zakończyła się trwająca cały wrzesień wielka zbiórka książek. Dzięki niej udało się stworzyć aż 10 bibliotek, które działają w szpitalach m.in. w Częstochowie, Wieluniu i Lublińcu. Równo przez miesiąc mieszańcy Częstochowy i nie tylko przynosili do Galerii Jurajskiej nieczytane od dawna książki. W efekcie udało się zebrać ponad 10 tys. różnych lektur - od bestsellerowych kryminałów, po klasykę literatury, a na bajkach kończąc! Rekordziści wielkiej zbiórki przynosili na nią nawet po kilkadziesiąt książek.
- Akcja spotkała się z ogromnym odzewem ze strony mieszańców regionu. Nie było dnia, żeby ktoś nie przyniósł książek. Wiele osób wracało donosząc następne. Kartony przeznaczone do zbiórki kilka razy dziennie musiały być opróżniane, a ponownie zapełniały się w niecałą godzinę. Wiele osób specjalnie na zbiórkę przyjechało z sąsiednich województw. To najlepszy dowód na to, że lubimy i potrafimy pomagać - mówi Violetta Dziubin-Łuszczyk, dyrektor marketingu Galerii Jurajskiej.
Cel był szlachetny. Dzięki zebranym książkom udało się stworzyć aż 10 „Zaczytanych Bibliotek", które stanęły na oddziałach szpitali m.in. w Częstochowie, Myszkowie, Wieluniu, Lublińcu, Bełchatowie czy Radomsku. W sumie w ręce pacjentów trafiło kilka tysięcy lektur, z których jak się szacuje, rocznie skorzysta nawet 37 tys. osób.
- Tego typu biblioteki powstają dziś w całej Polsce po to, aby pobyt w szpitalu był łatwiejszy. Mają być odskocznią od szpitalnej codzienności i problemów oraz pomóc odstresować się. Jest to szczególnie ważne dla dzieci. Dlatego w biblioteczkach nie zabrakło bajek, które w wielu przypadkach zostały podarowane na zbiórkę przez ich rówieśników - mówi.
Ale do samej zbiórki i bibliotek wspólna akcja Jurajskiej i Fundacji Zaczytani.org nie ograniczyła się. W ramach projektu aż 80 wolontariuszy wzięło udział w bezpłatnych w warsztatach z bajkoterapii. W efekcie, na oddziałach szpitalnych pojawią się bajkoterapeuci, którzy poprowadzą specjalne zajęcia z dziećmi oparte m.in. na czytaniu im opowieści.
Ponadto przez całą akcję dzięki „Zaczytanej Ławce" , którą stworzył Tomasz Sętowski można było bezpłatnie pobrać audiobooki kilkunastu dzieł światowej literatury. Ławeczka przed Jurajską stać będzie jeszcze do końca marca przyszłego roku! Akcja nie obyła się także bez wielkiego czytania z udziałem chociażby aktorów znanych z serialu „M jak Miłość" - Mikołaja Roznerskiego i Adrianny Kalskiej.
- Całe to wydarzenie miało kilka celów do zrealizowania. Jednym z nich były oczywiście biblioteczki, ale sam projekt promował także czytelnictwo. Staraliśmy się zachęcić mieszańców region, aby ci sięgnęli po książkę lub audiobook. Pomagały w tym spotkania czytelnicze, ale także wspomniana już ławeczka, dzięki której kilkaset razy pobrano utwory m.in. Antoniego Czechowa, Rudyarda Kiplinga, Edgara Alana Poe, Marka Twaina czy Roberta Louisa Stevensona - mówi Dziubin-Łuszczyk.
Źródło: Galeria Jurajska |