Mieszkańcy Częstochowy i regionu przekazali już blisko 2,5 tysiąca książek w ramach akcji prowadzonej prowadzonej przez Galerię Jurajska i Fundację Zaczytani.org. Rekordzista podarował aż 160 tytułów. Z zebranych pozycji stworzone zostanie 10 szpitalnych biblioteczek, które posłużą małym i dorosłym pacjentom. Mieszkańcy regionu odpowiedzieli na apel Galerii Jurajskiej i od blisko 2 tygodni w reklamówkach, torbach turystycznych i kartonach przynoszą do centrum handlowego książki, które zalegały im na regałach. Wszystko za sprawą wielkiej zbiórki, która urządzana jest w centrum handlowym.
To właśnie dzięki niej powstanie aż 10 „Zaczytanych Bibliotek". Staną one na oddziałach szpitalnych m.in. w Częstochowie, Lublińcu, Wieluniu, Zawierciu, Radomsku i Myszkowie. Pierwsza już działa. W zeszłym tygodniu otwarto ją w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie.
- Odzew na nasz apel przeszedł najśmielsze oczekiwania. Książki trafią do nas lawinowo każdego dnia i to nie tylko z Częstochowy. Wiele osób specjalnie przyjeżdża do nas z Myszkowa, Lublińca, a nawet z dalszych zakątków, tylko po to, aby przekazać książki. Rekordzista przywiózł nam ich aż 160! Zdarzały się także sytuacje, że dostawaliśmy jedną, ale była to ulubiona bajka, którą dziecko samo przyjechało przekazać - mówi Violetta Dziubin-Łuszczyk, dyrektor marketingu Galerii Jurajskiej.
Akcja trwać będzie do końca września. Jak prognozuje Jurajska, samych książek zbierze się jeszcze więcej. - Informacja o zbiórce dociera do coraz większego grona mieszkańców. Wiele osób dowiaduje się o akcji pocztą pantoflową, z mediów, od osób, które już się zaangażowały. Telefony w sprawie akcji też się urywają. Tym bardziej, że może się do niej przyłączyć każdy, kto ma w domu nieczytane, uszanowane książki, którymi warto się podzielić - mówi.
Cel jest szczytny. - Dzięki zbiórce wspólnie z Fundacją Zaczytani.org tworzymy szpitalne biblioteki. Te spełniają ważną funkcję terapeutyczną, dając pacjentom - małym i dorosłym - możliwość oderwania się od szpitalnej rzeczywistości - mówi przedstawicielka galerii.
Ale zbiórka to nie jedyny element akcji. Od dwóch tygodni na Bulwarach Jurajskich przed galeria stoi Zaczytana Ławka projektu Tomasza Sętowskiego. Można dzięki niej pobrać bezpłatnie audiobooki z klasyką światowej literatury. Ponadto Fundacja prowadzi wciąż rekrutację na warsztaty z bajkoterapii. Jej uczestnicy po ukończonym kursie będą czytać dzieciom bajki w szpitalach.
- To akcja, która idealnie wpisuje się w naszą społeczną rolę. Z jednej strony, promujemy czytelnictwo, zachęcając do sięgnięcia po lekturę. Z drugiej, aktywizujemy społeczność lokalną we wspólny cel, jakim są biblioteczki. Przy okazji także podpowiadamy mieszańcom regionu, co zrobić z niepotrzebnymi książkami - mówi.
Zbiórka potrwa do końca września.
Źródło: Galeria Jurajska |