W dniach 16-22 września w Częstochowie zorganizowana zostanie już dziewiąta edycja Festiwalu Dekonstrukcji Słowa "Czytaj!". Pojawi się wielu wspaniałych gości, m.in. Mariusz Szczygieł, Filip Springer, Olga Drenda, Zyta Rudzka. Wystąpi także duet Syny – jeden z najbardziej dalekich od sztampy zjawisk, jakie wygenerował rodzimy hip hop. „Czytaj!” to jak zwykle okazja do spotkań z ulubionymi autorami. Na to otwarcie, 16 września, przyjedzie do nas Mariusz Szczygieł, autor m.in. książek „Gottland” czy „Zrób sobie raj”, a więc swoistych studiów czeskiej kultury i mentalności. „Nie ma” – czyli najnowsza propozycja Szczygła – dla czytelników i czytelniczek oczekujących kontynuacji stylu jego ,,czeskich” książek – jest wyzwaniem. Nie dość, że lokuje się na styku reportażu, osobistego eseju czy opowieści o próbie porządkowania rzeczywistości, to jeszcze zawiera… duże niespodzianki w obszarze samej formy i organizacji tekstu. Dość wspomnieć, że jeden z rozdziałów przybiera formę… tabeli arkusza kalkulacyjnego.
Od klasycznego reportażu daleka jest też książka „Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz” Filip Springera, z którym będzie się można zobaczyć 22 września. Jego najnowsza propozycja to książka o Skandynawii, rozprawiająca się nieco z mitem współczesnych rajów na ziemi, jakimi dla wielu są kraje tamtego rejonu.
Z non-fiction kojarzona jest też Olga Drenda, która będzie gościć na festiwalu 17 września. Autorka „Duchologii polskiej” przyjedzie do nas z książką „Wyroby. Pomysłowość wokół nas”, czyli studium tego, czym Polki i Polacy zapełniają otaczającą ich, najbliższą przestrzeń.
Prozaików będzie reprezentował m.in. Wojciech Chmielarz. Laureat Nagrody Wielkiego Kalibru – chyba najbardziej prestiżowego lauru dla polskich autorek i autorów kryminałów – oczekiwany jest w Częstochowie 20 września. W księgarniach jest już jego najnowsza książka – „Rana”, a zeszłoroczne „Żmijowisko” ma doczekać się serialowej wersji.
W Częstochowie pojawi się też Zyta Rudzka (21 września). O jej nominowanej w tym roku m.in. do Nagrody Nike „Krótkiej wymianie ognia” uznana krytyczka i socjolożka Kinga Dunin napisała, że to chyba najciekawsza powieść w polskiej literaturze, jaką czytała od lat.
,,Czytaj!” wzbogaci się w tym roku o debaty. Pod hasłem „Nie tylko Dylan” o obecności literatury w muzyce 18 września rozmawiać będą Paweł Tański, Jarosław Szubrycht i Adam Regiewicz. Z kolei debata „Literatura piękna czy popularna?” ma zmierzyć się z rolą literatury we współczesności, jej kontekstami politycznymi czy zdolnością (ewentualnej) przemiany świata. 21 września porozmawiają o tym Anna Marchewka, Michał Nogaś i Przemysław Czapliński. O zalewie literackich profili w mediach społecznościowych 20 września opowie Marcin Okoniewski, a 22 września o kondycji polskiego reportażu prasowego – Dorota Groyecka i Joanna Gierasimiuk z nieregularnika „Non/fiction”.
,,Czytaj!” to także warsztaty. I tak 21 września Paweł Demirski doradzi, jak przekuć słowo w scenariusz teatralny, a kolektyw Girls To The Front poprowadzi warsztaty z tworzenia komiksowych zinów.
Jako że ,,Czytaj!” pozwala także sprawdzić, jak literatura może wchodzić w relacje ze innymi dziedzinami sztukami, Ania Wójcik 16 września zaprosi do ,,czytelni międzygatunkowej” w Klubie Festiwalowym, gdzie okazję do wysłuchania dobrej literatury będą tam miały … rośliny. 17 września Bartosz Zaskórski i Marek Rachwalik zbudują narrację o przetrwaniu na post-apokaliptycznej polskiej wsi, a Matylda Salajewska 19 września przywiezie ze sobą instalację, której towarzyszyć będą warsztaty dźwiękowe prowadzone przez Asi Mine. Swoją wystawę 21 września pokaże Bolesław Chromry – autor m.in. „Elementarza Polski dla Polaka i Polki z Polski” oraz „Notesa dla ludzi uczulonych na gluten i laktozę”, niezwykle popularnych powieści graficznych.
A do tego wszystkiego dojdzie jeszcze muzyka. Krzysztof Niedźwiecki i Mateusz Karoń 18 września przypomną poezję Grzegorza Ciechowskiego. 22 września wystąpi Korine Sky Riot – to dla miłośniczek i miłośników Terry’ego Pratchetta. 19 września zaś nawiedzą Częstochowę SYNY – czyli taki hip hop, którego nie da się opisać. Lepiej przyjść i usłyszeć na żywo.
Poza tym wszystkim 9. Festiwal Dekonstrukcji Słowa to także gry literackie, czytanie per formatywne, wymiana książki czy projekcja „Pożegnania jesieni” na kanwie Witkacego w reż. Mariusza Trelińskiego.
Festiwal potrwa od 16 do 22 września. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, a szczegółowy program do wglądu na stronie http://festiwalczytaj.pl.
Zadanie zostało dofinansowane ze środków budżetu Częstochowy.
Źródło: UM Częstochowy |