fot. UM Częstochowy
Tablicę pamiątkową poświęconą poetce Halinie Poświatowskiej odsłonięto na budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie. Podczas uroczystości na dziedzińcu szkoły, uroczystego odsłonięcia dokonali członkowie rodziny poetki, przedstawiciele Urzędu Miasta, Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół I LO oraz nauczyciele i uczniowie. Tablica znajduje się na murze przy wejściu do szkoły – w pobliżu znajdują się inne, wcześniej odsłonięte tablice: Ludmiły Marjańskiej i Kaliny Jędrusik.
Uroczystość odsłonięcia tablicy zbiegła się z przypadającą 11 października, 50. rocznicą śmierci Haliny Poświatowskiej. W ramach obchodów w Częstochowie odbyły się uroczystości i wydarzenia kulturalne, upamiętniające częstochowską poetkę. 9 października w VIII LO Samorządowym, podczas koncertu „Kim jesteś dla mnie” zaśpiewał Janusz Radek.
Dzień później w Ośrodku Promocji Kultury Gaude Mater o życiu i twórczości Haliny Poświatowskiej opowiadał prof. Marian Kisiel – poeta i badacz literatury. W tym samym miejscu odbyło się również spotkanie z Włodzimierzem Harmatiukiem, który od kilkunastu lat tłumaczy poezję Haliny Poświatowskiej na język ukraiński.
11 października, w 50. rocznicę śmierci poetki, na jej grobie na cmentarzu św. Rocha przedstawiciele Urzędu Miasta złożyli kwiaty i zapalili znicze. Tego dnia swoje drzwi otworzył Dom Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej, gdzie po raz pierwszy zaprezentowano eksponaty pozyskane w 2017 roku przez Muzeum Częstochowskie. Są to niepokazywane dotąd dokumenty (niektóre z własnoręcznymi zapisami Haśki) i fotografie z lat 50. i 60. XX wieku. Dzień Otwarty zorganizowała również Szkoła Podstawowa nr 8 im. H. Poświatowskiej. Także 11 października, w OPK „Gaude Mater” odbył się wernisaż wystawy malarstwa Małgorzaty Omelańczuk-Pawluk, inspirowanego twórczością Haliny Poświatowskiej.
12 października w Miejskiej Galerii Sztuki zorganizowano poetycko-muzyczno-filmowy dla miłośników twórczości Haliny Poświatowskiej. Podczas spotkania utwory muzyczne wykonał Michał Ostalski, a wiersze Haśki interpretował aktor częstochowskiego teatru, Adam Hutyra.
Źródło: UM Częstochowy |