Ostatniego dnia 2024 roku został uruchomiony nowy serwis internetowy zapewniający dostęp do danych przestrzennych w dwóch wersjach - uproszczonej i rozszerzonej. Do geoportalu dostaniemy się za pośrednictwem miejskiej strony.
Stary geoportal, który powstał w ramach projektu "E-usługi dla mieszkańców", nadal działa, ale z czasem zostanie wygaszony. Nowy stanowi bramę do rozbudowanych zasobów informacji przestrzennych Miasta Częstochowy, gdzie publikowane są zestawy danych umożliwiających odkrywanie, przeglądanie i wyszukiwanie informacji przestrzennych dla miejskiego obszaru poprzez geoportale pogrupowane tematyczne i funkcjonalnie. Dane publikowane są również w postaci zestawu usług realizowanych jako składowe infrastruktury informacji przestrzennej i zgodnie z wymogami ustawy z dnia 4 marca 2010 r. o infrastrukturze informacji przestrzennej.
W serwisie znajdziemy: geoportal podstawowy, ewidencję miejscowości, ulic i adresów, planowanie przestrzenne (stan aktów), mapę akustyczną, geoportal rozszerzony
Dodatkowo jest dział Pomocy ze szczegółami projektu i Regulamin geoportalu.
Geoportal podstawowy Prezentuje podstawowe informacje o mieście. Można tu znaleźć aktualne informacje o działkach ewidencyjnych, adresach, układzie ulic, odnaleźć lokalizację instytucji publicznych, czy zapoznać się z zasięgiem strefy płatnego parkowania i lokalizacją parkomatów. Wszystko na tle aktualnej mapy lotniczej.
Ewidencja miejscowości, ulic i adresów Prezentuje aktualny stan ewidencji w zakresie numeracji porządkowej oraz nazewnictwa ulic i placów wraz z bezpośrednimi odnośnikami do uchwał rady gminy w sprawie przebiegu oraz nadania nazw.
Planowanie przestrzenne Prezentuje aktualny stan aktów planowania przestrzennego na obszarze Miasta Częstochowy. Tutaj odnaleźć można informacje o lokalizacji miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, pobrać tekst uchwały oraz rastry opracowań w formacie GeoTIFF.
Mapa akustyczna Aktualizacja mapy akustycznej dla miasta Częstochowy nastąpiła w 2022 r. Stanowi ona podstawowe źródło danych wykorzystywanych do: informowania społeczeństwa o zagrożeniach środowiska hałasem, opracowania danych dla państwowego monitoringu środowiska oraz tworzenia i aktualizacji programów ochrony środowiska przed hałasem. Link do pobrania aktualnego opracowania wykonanego w ramach projektu utworzenia Strategicznej mapy hałasu.
Geoportal rozszerzony Rozwiązanie zaawansowane dedykowane dla użytkowników posługujących się komputerem lub laptopem. Zapewnia wiele dodatkowych, niedostępnych w poprzednich geoportalach, narzędzi i funkcjonalności. Najważniejsze z nich, to możliwość wyświetlenia informacji z dowolnych (również udostępnianych przez innych usługodawców) serwisów danych przestrzennych i tworzenia przez użytkownika własnych kompozycji mapowych.
Geoportal powinien być obsługiwany przez wszystkie przeglądarki internetowe w aktualnych wersjach. Zaleca się jednak korzystanie z Google Chrome lub Microsoft Edge.
Źródło: UM Częstochowy |