Dziewięć osób będzie stypendystami tegorocznej edycji miejskiego programu „Częstochowa dla Medyków”. Po ukończeniu nauki rozpoczną pracę w Miejskim Szpitalu Zespolonym.
fot. Łukasz Kolewiński
- Samorząd nie ma wpływu na wysokość kontraktu z NFZ dla placówek medycznych, od którego zależy dostępność usług, w tym długość kolejek do specjalistów i inne problemy, z którymi się borykamy. Staramy się jednak wspierać służbę zdrowia w mieście poprzez programy zdrowotne, inwestycje, remonty oraz zakupy sprzętu do naszych jednostek, czyli Miejskiego Szpitala Zespolonego i Stacji Pogotowia Ratunkowego – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. – Dzięki programowi „Częstochowa dla medyków” chcemy też pomóc zapewnić – zwłaszcza szpitalowi – odpowiednią kadrę lekarską i pielęgniarską. Cieszę się, że w tym roku mamy rekordową liczbę stypendystów, którzy chcą z naszym miastem związać swoją najbliższą zawodową przyszłość, a dzięki temu zapewnić lepszą opiekę oraz wyższe poczucie bezpieczeństwa naszym mieszkankom i mieszkańcom.
Urząd Miasta rokrocznie na początku lata zaprasza studentki i studentów VI roku kierunków medycznych oraz III i V roku kierunków pielęgniarskich do skorzystania z programu stypendialnego "Częstochowa dla Medyków". W przypadku kierunku lekarskiego o stypendium mogą starać się ci, którzy po zakończeniu kształcenia (nie później niż w ciągu 18 miesięcy) zobowiążą się podjąć zatrudnienie (przynajmniej przez 3 lata) w publicznym podmiocie leczniczym, dla którego Miasto Częstochowa jest organem założycielskim. Studentki i studenci ostatniego roku kierunku pielęgniarskiego I i II stopnia (w przypadku pielęgniarstwa dotyczy to tylko osób studiujących w Częstochowie) stypendium mogą otrzymać osoby, które po uzyskaniu prawa do wykonywania zawodu w ciągu maksimum 3 miesięcy zdecydują się na pracę w szpitalu miejskim przez okres co najmniej 3 lat.
W tym roku stypendia otrzyma 9 osób – w tym studentki i studenci kierunku lekarskiego uczelni z Łodzi, Katowic, Lublina i Kielc, a także trzy studentki pielęgniarstwa Wyższej Szkoły Zarządzania w Częstochowie. Siedmioro z nich pojawiło się na wtorkowym podpisaniu umów stypendialnych z udziałem prezydenta miasta. W minionych latach - od 2019 r. - z programu skorzystało w sumie 17 osób.
„Częstochowa dla Medyków” realizowana jako jedno z działań w miejskim programie „Teraz Lepsza Praca” otrzymała w ubiegłym roku wyróżnienie w konkursie „Innowacyjny Samorząd” Polskiej Agencji Prasowej.
Stypendium dla studentów i studentek pielęgniarstwa wynosi 1 tys. zł miesięcznie, a dla studentów i studentek kierunku lekarskiego 2 tys. zł i jest przyznawane na okres 9 miesięcy. Mogą na nie liczyć ci, którzy zaliczyli w terminie przedostatni rok studiów, mają wpis na kolejny rok akademicki i uzyskali stosowną średnią ocen – w przypadku kierunku lekarskiego to 3,5, a pielęgniarskiego 4,0.
Tegoroczni stypendyści programu „Częstochowa dla Medyków”:
Kierunek lekarski: 1. Maria Antos - Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach 2. Grzegorz Łyko - Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach 3. Monika Ordon - Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach 4. Aleksander Polus - Uniwersytet Medyczny w Łodzi 5. Marzena Swojnóg - Uniwersytet Medyczny w Łodzi 6. Dominika Oleksiejuk - Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Kierunek pielęgniarski: 7. Angelika Radłowska - Wyższa Szkoła Zarządzania w Częstochowie - studia I stopnia 8. Paula Pabiś - Wyższa Szkoła Zarządzania w Częstochowie – studia magisterskie 9. Anna Kierach - Wyższa Szkoła Zarządzania w Częstochowie - studia magisterskie.
Źródło: UM Częstochowy |