fot.LP
7 października pierwsza premiera nowego sezonu w Teatrze Adama Mickiewicza - ,,Polowanie’’ Ishbel Szatrawskiej w realizacji Piotra Pacześniaka. ,,Polowanie” ma być historią o samotności ludzi w narzuconych im rolach czy powielanych przez kolejne pokolenia modelach męskości i kobiecości, o luksusie i władzy, które wypierają szczerość i pociągają za sobą bezwzględną rywalizację, o upadku ludzi niegdyś sobie bliskich…
Jak czytamy w krótkim opisie na stronie częstochowskiego Teatru im. Adama Mickiewicza: Witold otrzymuje upragniony złoty medal zasług łowieckich, a do rodzinnego miasta z okazji ceremonii po długiej nieobecności powraca jego syn, Łukasz. Świętują na kolacji w willi Rudzkich, przyjaciół rodziny. Następnego dnia mają udać się na polowanie. Szybko okazuje się, że obecność Łukasza nie jest pożądana, a relacje między Witoldem, jego żoną Barbarą, Rudzkim i jego żoną Natalią składają się z niedopowiedzeń, przemilczeń i pozorów.
Na stronie Teatru możemy przeczytać, co o ,,Polowaniu” mówią jego autorka Ishbel Szatrawska, ale i reżyser Piotr Pacześniak, który – jak się dowiadujemy z rozmowy przeprowadzonej z nim przez Ewę Oleś jeszcze na kilka tygodni przed premierą – przekomponował w pewnym stopniu pierwotny tekst, pomyślany raczej dla potrzeb filmu niż sali teatralnej. Reżyser wyznaje, że istotna jest dla niego kwestia patriarchatu: (…) pokazanie tego, że on cały czas ma się dobrze, bez względu na to, jakie mamy pochodzenie i jakie głosimy idee, ale i – jak można wysnuć z rozmowy – rażący rozdźwięk między deklaracjami (także uchodzącymi za ,,postępowe” i ,,oświecone”) a czynami (dotykającymi np. sfery przyrody, innych istot – w końcu historia dzieje się w myśliwskim sztafażu). Na co dzień wypowiadamy mnóstwo frazesów, zasłaniamy się modną ideologią, jesteśmy inkluzywni – mówi dalej reżyser. – A często bywa tak, że głoszone hasła nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Jeżeli miarą człowieczeństwa jest także to, w jaki sposób traktujemy zwierzęta, przyrodę, to często w tym rozrachunku wypadamy kiepsko.
W przedstawieniu zobaczymy Agnieszkę Łopacką, Hannę Zbyryt, Waldemara Cudzika, Adama Hutyrę, Roberta Rutkowskiego oraz – gościnnie – Karola Czajkowskiego.
Premierę na deskach gmachu przy ul. Kilińskiego 15 zaplanowano na sobotę, 7 października. Na tę chwilę są jeszcze wolne miejsca na spektakl przedpremierowy w piątek, 6 października oraz niedzielny – 8 października. Wejściówki można zarezerwować online na stronie www Teatru https://www.teatr-mickiewicza.pl/ (zakładka ,,Bilety” https://www.teatr-mickiewicza.pl/20,Bilety#main).
Źródło: UM Częstochowy |