W dniach 27-28 maja w Częstochowie odbędzie się pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu Kulturalnego Shrines of Europe. To nowa inicjatywa siedmiu miast – najważniejszych ośrodków maryjnych w Europie. Shrines of Europe Cultural Festival to szereg wydarzeń z obszarów muzyki, tańca, fotografii, filmu, malarstwa i nie tylko... Na wszystkie wstęp bezpłatny.
Podczas festiwalu będzie można usłyszeć i zobaczyć artystów z Polski, Niemiec, Austrii, Francji i Portugalii. Większość wydarzeń odbywać się będzie w plenerze.
Zapowiadany jest występ grup: Częstochowski Kwartet Smyczkowy i The Kapellplatz Musikanten z Altötting, które zagrają w altanie Parku Staszica. Natomiast częstochowska Makabunda, Anna Galiczak i Marcin Strojec oraz grupa Zeller Musi z Mariazell zaprezentują się na małej scenie w III alei Najświętszej Maryi Panny.
Z kolei na głównej scenie zlokalizowanej na placu Biegańskiego publiczność zobaczy popisy Delfiny Henriques z zespołem, w repertuarze fado (Ourèm - Fátima), Zespołu Pieśni i Tańca Częstochowa oraz grupy tanecznej MDM Compagnie (Lourdes).
W ramach festiwalu 27 maja zostanie otwarta wystawa „Shrines of Europe ścieżką kultury i duchowości”, która pozwoli na lepsze poznanie miast Shrines of Europe, z ich pięknymi regionami, zabytkami, tradycjami i kulturą. Udział w wydarzeniu wezmą przedstawiciele władz Częstochowy, przedstawiciele kultury z miasta i regionu oraz zaproszone media.
W niedzielę (28 maja) w kinie "Iluzja" odbędzie się prezentacja filmu fabularnego produkcji amerykańsko-portugalskiej pt. „Fatima” opowiadającego historię objawień fatimskich.
W tym samym dniu w siedzibie Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie, „Konduktorownia” odbędzie się inauguracja wystawy malarstwa „Sztuka w kulturze - kultura w sztuce” autorstwa pracowników Wydziału Sztuki UJD opracowana specjalnie na okazję Festiwalu.
Shrines of Europe Cultural Festival łączy w sobie elementy: muzyki, tańca, malarstwa, fotografii i jest wynikiem udanej wieloletniej współpracy miast członkowskich. Wydarzenie stanowi kolejny krok Stowarzyszenia Miast Sanktuariów Europy „Shrines of Europe” na drodze do otrzymania certyfikatu Szlaku Kulturowego pod auspicjami Rady Europy.
Stowarzyszenie liczy, że wydarzenie będzie odbywało się cyklicznie w poszczególnych miastach.
Stowarzyszenie, będąc międzynarodową reprezentacją lokalnych społeczności, zdaje sobie sprawę, że ochrona wspólnego dziedzictwa wymaga należytej ochrony w ponadnarodowej perspektywie. Czerpiąc z dorobku starszych generacji, naturalnym wydaje się odnawianie i promocja ich tradycji, celem zachowania dla przyszłych pokoleń. Wszystko to oparte jest na autentycznej sieci współpracy. Chcąc nadać wyrazistego kształtu tym procesom, podjęto inicjatywę organizowania wspólnego festiwalu. Źródło: UM Częstochowy |