fot.PL
Teatr Adama Mickiewicz w okresie przedświątecznym przygotował premierę spektaklu "Czerwony Kapturek" w reżyserii Dariusza Wiktorowicza. Sztuka l opowiadająca o jednej z najpopularniejszej postaci z klasycznych baśni rozsławionych przez braci Grimm zostanie wystawiona 3 grudnia. Opowieść o dziewczynce w czerwonym kapturku i wilku ma średniowieczne korzenie, a w XVII wieku ukazała się w zbiorze baśni spisanych przez Charles'a Perraulta. Bracia Wilhelm i Jacob Grimmowie uzupełnili ją później o szczęśliwe zakończenie. Ta baśń posiada bardzo wiele wersji. Jej popularność wzrosła szczególnie w XX wieku, doprowadzając do powstania licznych odmian, parafraz i trawestacji oryginalnej opowieści. „Czerwony Kapturek” jest jedną z najchętniej wystawianych baśni z myślą o dzieciach.
W Teatrze im. Adama Mickiewicza spektakl reżyseruje Dariusz Wiktorowicz, który kilka lat temu na częstochowskiej scenie zrealizował uwielbianego przez młodych widzów „Gałganiarza i Patyczka”. Reżyser tworzy spektakl na podstawie adaptacji Cezarego Żołyńskiego. Ta wersja sceniczna jest nieco uwspółcześniona, przesycona absurdalnym humorem, komicznymi dialogami oraz wieloma wpadającymi w ucho piosenkami duetu kompozytorów: Marka Zalewskiego i Pawła Czyrki. „Czerwony Kapturek” w inscenizacji Dariusza Wiktorowicza to opowieść o dorastaniu, bezinteresownej pomocy i o tym, że dobro zwycięża zło.
Narratorem opowieści, Cezary Żołyński uczynił Fotografa, który zawiązuje akcję i rozpoczyna opowieść. W jego atelier znajduje się bowiem album ze starymi zdjęciami, w których zaklęte są wspomnienia. Za jego sprawą poznajemy historię o Czerwonym Kapturku - dobrej i ślicznej, choć trochę nierozważnej dziewczynce, która po drodze do swej chorej babci poznaje przebiegłego i głodnego wilka.
Obsada: Czerwony Kapturek – Hanna Zbyryt, Babcia – Czesława Monczka, Mama – Iwona Chołuj, Pani Karla – Sylwia Karczmarczyk, Pani Coco – Agnieszka Łopacka, Fotograf – Waldemar Cudzik, Gajowy – Antoni Rot, Wilk – Robert Rutkowski, Inspicjent/sufler - Andrzej Rospondek
Reżyseria – Dariusz Wiktorowicz, scenografia - Barbara Wójcik-Wiktorowicz, muzyka – Marek Zalewski i Paweł Czyrka, ruch sceniczny – Arkadiusz Buszko, korepetycje wokalne – Marzena Lamch-Łoniewska, asystentka reżysera – Sylwia Karczmarczyk, asystent scenografa – Stanisław Kulczyk. Autorką plakatu jest Barbara Wójcik-Wiktorowicz.
Terminarz Uwaga! Bajka z obsługą mikołajkową w dniach 4-9 grudnia. Informacji udziela Dział Promocyjno-Literacki Teatru Mickiewicza pod nr tel. 34 372 33 27 (47, 06).
Źródło: UM Częstochowy |