fot.PL
W sobotę i niedzielę (9 i 10 lipca) pod hasłem „Z Maryją posłani w pokoju”. odbyła trzydziesta pierwsza Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. Uczestniczyło w niej kilkadziesiąt tysięcy wiernych. Pielgrzymka rozpoczęła się w sobotę koncertem na błoniach. Potem odbyła się msza święta pod przewodnictwem bp. Wiesława Szlachetki z Gdańska.
- Europie potrzebna jest modlitwa różańcowa i powrót do chrześcijańskich wartości a nie zmiana płci, redefinicja małżeństwa i rodziny, czy rozszerzanie prawa do zabijania najsłabszych. By Europa mogła przetrwać musi wyzwolić się z pychy i niszczącego jej jedność egoizmu - powiedział bp Wiesław Szlachetka.
Gdański biskup pomocniczy przypomniał w kazaniu, że to Maryja, którą nasz naród wraz z wiarą w Chrystusa przyjął do siebie, pomagała nam zachować tożsamość i ducha, i potrafiliśmy to uszanować, o czym świadczy scena z „Dziadów”, kiedy po bluźnierczym wobec Jezusa i Maryi monologu Jankowskiego, odzywa się Konrad: „dawno nie wiem, gdzie moja podziała się wiara, nie mieszam się do wszystkich świętych z litanii, lecz nie dozwolę bluźnić imienia Maryi”. Jak zauważył bp Szlachetka „dzisiaj bez żadnych skrupułów środowiska lewackie dopuszczają się profanacji imienia i krzyża naszego Zbawiciela, a także wizerunków Jego Matki”. - I tego wszystkiego dokonują przy wsparciu sądów, dla których prawa ludzi wyznających wiarę katolicką nic nie znaczą - mówi kaznodzieja. Prosił Maryję, by „wyprosiła opamiętanie i światło, dla tych sióstr i braci, którzy chodzą w ciemności, by ciemność nie stała się ich wiecznością”.
W tegorocznej pielgrzymce wziął udział prezydent RP Andrzej Duda. - Jestem tutaj z wami, by podkreślić ważność dzieła któremu służycie i ważność misji którą realizujecie - mówił Andrzej Duda w krótkim wystąpieniu przed mszą św.
Wyjaśniał, że nie ma wątpliwości, także jako prezydent RP, że dla trwania i rozwoju państwa, ważna jest wierność wartościom chrześcijańskim. - Dzięki temu, że jako naród wspólnie w wartościach chrześcijańskich trwamy od ponad 1050 lat, niezależnie od tego czy w danym momencie mamy państwowość czy nie, rozumiemy ile te wartości znaczą i jaka niezwykła jest ich siła - podkreślał.
Prezydent podziękował wspólnocie Radia Maryja za dzielne trwanie przy tych wartościach. Dziękował także „za głęboką pamięć o Ojczyźnie i o tym co dla tej Ojczyzny jest ważne, by trwała”. - Za to, że codziennie stajecie w obronie świata wartości, które budowane systematycznie powodują, że wspólnota, społeczeństwo, państwo, staje się silne - mówił. Przypomniał, że „państwo jest silne swoimi obywatelami, których podstawową najważniejszą komórką współistnienia jest rodzina”. - Dziękuję za obronę rodziny, w tym także jej najbardziej podstawowym elemencie, jakim jest rodzące się życie. Rodzina jest gwarancją przetrwania państwowości, narodowości i społeczeństwa, dziękuję, że o tym mówicie rządzącym niezależnie od opcji politycznej, bo nie będzie Polski bez rodziny, polskość przetrwała w rodzinach - przypominał prezydent RP.
Andrzej Duda dziękował też za obronę „wszystkiego co polskie także polskiej własności, ziemi, lasów i środków produkcji”. Dziękował również za pamięć o starszych i chorych, którzy choć nie budują państwa swoją siłą intelektu czy dłoni, to są ważną częścią społeczeństwa i na antenie Radia Maryja mogą „rozmawiać o ważnych dla Polski sprawach”.
- Gdy trwa rosyjska agresja na Ukrainie dziękuję za codzienne wspieranie naszych sąsiadów, za modlitwę, nie tylko za naszą Ojczyznę, ale za Ukrainę i za naród ukraiński, z którym w historii różnie bywało. Modlitwa jest tym co buduje wspólnotę, co niesie wiele ukojenia. Okazanie serca, wsparcia, braterstwa i zrozumienia jest niezwykle ważne. Mam nadzieję, że to zbuduje wielką wspólnotę pomiędzy naszymi społeczeństwami, na kolejne pokolenia, budując także i siłę naszej Ojczyzny - powiedział Andrzej Duda.
Źródło: BPJG |