Fot.PL
Miejski Szpital Zespolony w Częstochowie przygotowuje się do wdrożenia Narodowego Programu Szczepień, który ma ruszyć 27 grudnia. Szczepienia będą odbywać się w dwóch placówkach. Miejski Szpital Zespolony obok Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego na Parkitce znalazł się na liście tzw. szpitali węzłowych, gdzie będą wykonywane szczepienia przeciwko COVID-19.
- Przygotowujemy dwa miejsca do wykonywania szczepień w placówkach przy ul. Mirowskiej i Bony - informuje senator Wojciech Konieczny, dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego. - Będziemy również szczepić personel z innych zakładów opieki zdrowotnej, bo takie zgłoszenia już mamy.
W poniedziałek, 21 grudnia 2020 r. Komisja Europejska dopuściła na unijny rynek szczepionkę przeciw koronawirusowi, opracowaną przez koncern Pfizer i firmę BionTech. Kilka godzin wcześniej decyzję o zatwierdzeniu szczepionki podjęła Europejska Agencja Leków. Oznacza to, że szczepienia w Unii Europejskiej rozpoczną się 27 grudnia.
Pierwsze dawki będą przeznaczone m.in. dla pracowników sektora ochrony zdrowia. W Miejskim Szpitalu Zespolonym chęć zaszczepienia się wyraziła tylko część personelu medycznego. - Zapisy na szczepienia jeszcze trwają, ale na ten moment na listę wpisało się ok. 40 proc. naszego personelu medycznego - informuje senator Konieczny. - Nie jest to dużo, ale trzeba pamiętać, że mniej więcej drugie tyle przechorowało już koronawirusa.
Wojciech Konieczny z lekarskiego punktu widzenia zachęca do szczepienia się przeciwko koronawirusowi. - Cieszę się, że szczepionka jest i można będzie z niej skorzystać - mówi. - Oczywiście jak każda inna szczepionka mogą pojawić się skutki uboczne. Koronawirus jest jednak o wiele bardziej groźniejszy.
W pierwszej kolejności (tzw. etap 0) oprócz personelu medycznego szczepieni będą również: pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.
W etapie I ze szczepień skorzystają: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie oraz nauczyciele.
Szczepionka jest dobrowolna, darmowa i bezpieczna.
Źródło: własne |