Widowiskiem z warzywami w rolach głównych i konferencją fachowców podsumowano kolejny rok profilaktyki zdrowotnej w miejskich przedszkolach i szkołach.
fot. organizatorów
3 grudnia Klub Politechnik wypełnił się ponad 400 maluchami z miejskich przedszkoli. Działający przy Urzędzie Miasta zespół ds. profilaktyki zdrowia przygotował dla nich kolorowy i magiczny show. Był występ lwicy Leosi i orła Bielusia, które już stały się ulubionymi maskotkami małych częstochowianek i częstochowian; występowały też same przedszkolaki.
Gwoździem programu było przedstawienie „Na straganie” – oparte oczywiście na uroczym wierszu Jana Brzechwy, który recytowany był w szkołach już przez parę pokoleń, ale ciągle trzyma się dobrze. W widowisku wystąpili dyrektorzy i nauczyciele placówek oświatowych, naczelnik Wydziału Edukacji UM Rafał Piotrowski, zaś w rolę kucharza wcielił się zastępca prezydenta Częstochowy Łukasz Pabiś, zajmujący się m.in. sferą edukacji. Był też przewodniczący Komisji Edukacji Rady Miasta Dariusz Kapinos, który przejął ,,mikołajowe” obowiązki i rozdawał wszystkim dzieciom prezenty. Częstochowskie, prozdrowotne inicjatywy z myślą o najmłodszych skomplementował wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz, także obecny tego dnia w ,,Politechniku”.
Tego samego dnia w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli WOM odbyła się konferencja pod hasłem ,,Zdrowie, nasze zdrowie” podsumowująca działania Zespołu do spraw wdrażania programu upowszechniającego zasady profilaktyki zdrowotnej w placówkach oświatowych prowadzonych przez Miasto. Wziął w niej udział wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz, przedstawiciele częstochowskich klubów i organizacji sportowych, dyrektorzy szkół i przedszkoli. Całość rocznych działań Zespołu podsumowała inspektorka Wydziału Edukacji UM Agnieszka Banasik.
Tematyka konferencji dotyczyła szeroko pojmowanego zdrowego stylu życia. Jako prelegenci wystąpili dietetyczka Katarzyna Stankow, główna trenerka przygotowania motorycznego Akademii Raków Marta Szymanek-Pilarczyk, trener RKS Raków Marek Papszun oraz pracowniczka RODN WOM Katarzyna Wąsowicz. Na finał zastępca prezydenta miasta Łukasz Pabiś oraz naczelnik Rafał Piotrowski wręczyli podziękowania osobom zaangażowanym w pracę Zespołu.
W mijającym roku odbyły się zatem ,,Igrzyska Zdrowia” w Hali Sportowej Częstochowa, gromadząc ok. 1600 dzieci z miejskich przedszkoli i młodszych klas szkół podstawowych. Przez 2 dni dzieci ćwiczyły i próbowały zdrowych przekąsek. Za organizację Igrzysk odpowiadały szkoły podstawowe nr 12 i 21. Ok. 100 przedszkolaków wzięło udział w tanecznych – a więc ruchowych – warsztatach „Witajcie w naszej bajce”. Miejskie Przedszkole nr 16 zorganizowało konkurs „Aktywny Przedszkolak”, czyli kreatywne gry i zabawy ruchowe z wykorzystaniem nietypowych sprzętów sportowych, a wręczenie nagród odbyło się na ,,Jarmarku Zdrowia” w Szkole Podstawowej nr 48, gdzie sporo było też ćwiczeń i okazji do spróbowania zdrowych przekąsek. W Zespole Szkół Gastronomicznych prawdziwe „Zdrowie na talerzu” zaprezentowali uczniowie starszych klas podstawówek, przygotowując zdrowy przepis, a później zamieniając go w gotową potrawę. Dzięki pracownikom Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących oraz Zespołu Szkół Gastronomicznych nowe trendy w żywieniu poznały szkolne i przedszkolne intendentki.
Nawiązujące do częstochowskiego herbu sympatyczne postacie lwiczki Leosi i młodego orła Bielusia od czerwca przybliżały maluchom z częstochowskich przedszkoli m.in. zasady bezpieczeństwa, uzupełniając standardowe działania edukacyjne. W Zespole Szkół Technicznych odbył się finał międzyszkolnego Turnieju Piłki Nożnej, a na nietypowe lekcje wychowania fizycznego do szkół udało się zaprosić utytułowane postacie sportu, aby za ich pośrednictwem motywować dzieciaki do bliższego zainteresowania się różnymi dyscyplinami.
Zdrowie psychiczne też miało swoje ważne miejsce podczas całorocznych działań w szkołach. Pilotażowy projekt „Oswoić Emocje” uczył wrażliwości, empatii i szacunku wobec innych, radzenia sobie z emocjami, kształtowanie pozytywnych postaw społecznych. Spotkania z młodzieżą organizowały Zespół Szkół Specjalnych nr 28 oraz Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych wraz ze szkołami koordynującymi tj. Zespołem Szkół Specjalnych nr 45, Szkołą Podstawową nr 21, I LO im. J. Słowackiego oraz Zespołem Szkół Technicznych i Uniwersytetem Jana Długosza.
W przyszłym roku także można spodziewać się niespodzianek pod znakiem zdrowia, ruchu, rekreacji i zdrowego żywienia dla dzieci z częstochowskich szkół.
Źródło: UM Częstochowy |