W sali sesyjnej Urzędu Miasta zainaugurowano w środę, 8 marca kolejną edycję programu "Profilaktyczny Bank Dobrych Praktyk". Jego pierwszym punktem jest dwudniowa konferencja (8 i 9 marca br.), która składa się z części szkoleniowej oraz warsztatowej. Do udziału w niej zaproszono dyrektorów, pedagogów i psychologów częstochowskich szkół podstawowych.
fot. UM Częstochowy
Konferencję otworzył zastępca prezydenta miasta Ryszard Stefaniak. - Programy dotyczące opieki i wychowania, z których korzystamy, są bardzo dopracowane, ale nie można zapominać, że zawsze najważniejszy jest człowiek, a tym bardziej dziecko – mówił podczas inauguracji. - Musimy być gotowi, by mądrze odpowiedzieć na jego emocjonalność.
Ryszard Stefaniak jako były dyrektor szkoły odniósł się do tematyki spotkań: - Zdarza się, że nie potrafimy właściwie zdiagnozować ucznia, bagażu uczuć, jaki niesie ze sobą, i czasami dość formalnie podchodzimy do sprawy, po czym rodzi się konflikt. Lepiej gasić problemy w zarodku, niż je później rozwiązywać. Ten program pozwoli skonfrontować własne doświadczenia z innymi przypadkami. Będzie można zweryfikować swoją wiedzę, wynieść nową, coś podpatrzeć i nabrać pewności, jaki kierunek obrać, by stać się partnerem dla ucznia.
 Życzeniom owocnych obrad towarzyszyły te z okazji Dnia Kobiet, a pań była zdecydowana większość na sali.
Uczestnicy konferencji wysłuchali wykładów poświęconych kilku tematom, które prezentowali członkowie zespołu Epsilon: Dawid Rak, Anna Knapik i Jakub Stadnicki.
Drugi dzień przeznaczono na warsztat szkoleniowy pn. „Elementy dramy jako narzędzie pedagogiczne do pracy z grupą.”
Ponowna realizacja rekomendowanego programu stanowi odpowiedź na liczne głosy w sprawie osiągnięcia wymiernych korzyści w pracy z dziećmi i młodzieżą, które przyniosła pierwsza edycja. Przedsięwzięcie obejmuje całoroczny cykl szkoleniowy dla wychowawców w zakresie radzenia sobie z problemami agresji i przemocy w grupach. Za jego przebieg odpowiadają specjaliści z Centrum Innowacyjnej Profilaktyki Epsilon, a z ramienia urzędu Wydział Polityki Społecznej i Barbara Pamuła-Wesołek, kierowniczka referatu przeciwdziałania uzależnieniom.
Źródło: UM Częstochowy |