Nauczyciele historii z Zespołów Szkół Technicznych, Gastronomicznych, Samochodowo-Budowlanych oraz Związek Harcerstwa Polskiego stworzyli grę edukacyjną Memory, która w łatwy i przyjemny sposób pozwoli najmłodszym zgłębić historię militarną Częstochowy.
Bohaterami gry są znane postaci i wydarzenia z częstochowskiej historii militarnej. Wśród osób, które znalazły się na kartach są między innymi: Kacper Karliński, przeor Jasnej Góry Augustyn Kordecki, Wincenty Krasiński, Zygmunt Chmieleński, Kazimierz Bustler, Alfred Franke, Jerzy „Ponury” Kurpiński, czy Zygmunt Łęski.
Oprócz samych 30 kart z postaciami w pudełku znajdziemy broszurę z krótkimi notkami biograficznymi o każdym bohaterze. Pomimo tego, że gra kierowana jest głównie do młodszych odbiorców (powyżej 6 roku życia), znajdą w niej ciekawe informacje historyczne także dorośli częstochowianie. Każdy, kto nie wie dlaczego kamienica przy Al. NMP 14 nazywana jest „Domem Frankego” lub skąd pochodził adiutant Józefa Piłsudskiego, znajdzie tutaj wyczerpujące odpowiedzi. Większość komentarzy historycznych jest opracowana bardzo rzetelnie.
Jedyne moje wątpliwości budzi opis ojca Kordeckiego, który „...dowodził obroną klasztoru na Jasnej Górze, mając za pomocników nieliczną załogę, na którą składali się mieszczanie i chłopi”. Trudno Piotra Czarnieckiego, który był jednym z dziewięciu braci Stefana Czarnieckiego(wybitnego dowódcy i hetmana polnego koronnego), czy Stefana Zamoyskiego, miecznika sieradzkiego, nazywać chłopami lub mieszczanami.
Gra została bardzo ładnie wydana. Pudełko oraz karty są wykonane z grubego lakierowanego kartonu. Całość wygląda bardzo estetycznie i solidnie. Niebawem gra ma zostać oddana do użytku częstochowskim szkołom. Wydawcy chcą, by każda częstochowska podstawówka i gimnazjum mogły dysponować chociaż jedną sztuką gry.
Liczba graczy: 2-4 Wiek graczy: 6+ Czas gry: 15 min |