fot. Łukasz Kolewiński
Wodociągi Częstochowskie w ramach oddanej niedawno do użytku potężnej inwestycji drogowej, czyli rozbudowy DK-46 sfinansowały przebudowę sieci wodociągowej wraz z przyłączami w ul. Głównej i ul. Przejazdowej oraz w ulicach bocznych. Inwestycja kosztowała blisko 9,5 mln zł. Główna magistrala wodociągowa w ul. Głównej i ul. Przejazdowej w Częstochowie powstała w latach 50. ubiegłego wieku i miała na celu zasilenie w wodę dzielnicy Gnaszyn Dolny, a dzięki wybudowanej hydroforowni przy ul. Orzechowej również dzielnic Kawodrza, Gnaszyn Górny oraz terenu gminy Blachownia (Blachownia miasto, Wyrazów, Łojki). Do wykonania sieci zastosowano wówczas rury żeliwne i stalowe.
- Potrzeba przebudowy magistrali w pasie drogowym ulic Głównej i Przejazdowej powstała już na początku 2000 r. Przyczyną była duża awaryjność sieci wodociągowej oraz utrudniony dostęp eksploatacyjny do sieci ze względu na jego lokalizację na zagospodarowanych terenach prywatnych oraz pod ogrodzeniami posesji. Każdorazowa awaria powodowała duże szkody na posesjach i tym samym coraz większe roszczenia odszkodowawcze - wyjaśnia Michał Król, prezes Wodociągów Częstochowskich. - Przedsiębiorstwo zdawało sobie sprawę, że realizacja przebudowy tak długiego odcinka sieci wodociągowej byłaby bardzo kosztowna, a zarazem uciążliwa dla okolicznych mieszkańców i przedsiębiorców.
Tymczasem Miejski Zarząd Dróg zaplanował przebudowę ciągu DK-46 w granicach miasta. Przedsiębiorstwo było bardzo zainteresowane wspólną realizacją zadania, gdyż nie ponosiłoby kosztów związanych z odtworzeniem nawierzchni drogowej i innych elementów pasa drogowego.
W 2018 roku Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji podpisało porozumienie z Miejskim Zarządem Dróg określające warunki współpracy i finansowania zadania. Na etapie projektowania, poza dostosowaniem zakresu przebudowy sieci wodociągowej do planu przebudowy drogi, podjęto decyzję o zwiększeniu średnicy nowej magistrali wodociągowej. - Pozwoli to na poprawę parametrów hydraulicznych sieci wodociągowej oraz umożliwi zapewnienie w obszarze zasilania ciągłości dostaw wody o odpowiedniej jakości i ilości - podkreślają Wodociągi Częstochowskie.
Zakres prac obejmował przebudowę głównej magistrali na odcinku od ulicy św. Jadwigi wraz z fragmentem ulicy Św. Barbary, ulicą Festynową aż do granic miasta (okolice ul. Mlecznej). Wykonano także przekroczenie rzeki Stradomki. Ponadto w ramach zadania przedsiębiorstwo sfinansowało przebudowę i budowę sieci wodociągowych w ulicach bocznych od ulicy Głównej i Przejazdowej, tj. w ul. Mlecznej, Hodowlanej, Jezioran, Glebowej, Harfowej, Inspektowej, Rumiankowej, Junackiej, Lirowej, Łopianowej, Szybowej, Nastrojowej, Jałowcowej, Jaworowej, Wroniej, Uroczej, Muzealnej, Arrasowej, Marynarskiej, Kolorowej, Drzewnej, Lnianej, Helskiej, Objazdowej, Przelotnej, Torowej, Łukowej, Modrzewiowej, Spółdzielczości, Małej Warszawce, Trawowej, Glinowej, Amonitowej, Szamotowej, Przestrzennej, Cegielnianej, Sępowej, Józafata. Wykonano również nowe odcinki wodociągu w kierunku ul. Łukowej i ul. Szybowej, które mają na celu poprawę parametrów hydraulicznych sieci na terenach leżących po przeciwnej stronie linii kolejowej.
Fragmenty sieci wodociągowej o łącznej długości około 800 mb, stanowiące kolizję z nowym układem drogowym, tj. przekroczenie rzeki Gorzelanki, ul. Tatrzańska, Spółdzielczości, Warowna, Jadwigi, Zaciszańska, Gnaszyńska, Herbska, Pułaskiego zostały sfinansowane przez Miejski Zarząd Dróg.
Na całym przebudowywanym odcinku sieci wodociągowej wymieniono wszystkie przyłącza wody do posesji (200 sztuk).
Łączna długość wybudowanych nowych sieci wodociągowych wyniosła blisko 6,5 km.
Źródło: Wodociągi Częstochowskie |