fot. Kas Film
Dyskusyjny Klub Filmowy „Rumcajs" i Studio Filmowe Kas Film zapraszają 6 marca na projekcję filmu pt. „Złote jabłko, czyli krótką opowieść o długiej historii Górnego Śląska". Dokument wyreżyserował Janusz Kujałowicz, który spotka się z widzami po projekcji. Film jest opowieścią o przeszło 1000-letniej historii Górnego Śląska. Polskiej krainie, która przez 600 lat pozostawała w rękach różnych najeźdźców, by powrócić do macierzy. O narodzie, który stworzywszy własną integralność kulturową, czuł się nadal częścią wymarzonej Polski. O Ślązakach, którzy w Ojczyźnie za tę odmienność trafiali do więzień i obozów pracy. Wreszcie o regionie, który w XX wieku zrobił ogromną karierę gospodarczą i ekonomiczną.
Nad warstwą historyczną filmu pieczę sprawował prof. Ryszard Kaczmarek z Uniwersytetu Śląskiego, jeden z najwybitniejszych znawców historii Górnego Śląska, autor naukowych publikacji polskich i zagranicznych. W dokumencie wykorzystano szereg unikatowych, mało znanych a nawet w ogóle dotąd nie publikowanych filmowych ujęć archiwalnych - wśród nich z okresu powstań śląskich i plebiscytu, wkraczania WP na Górny Śląsk w 1922 roku, zajęcia Zaolzia w roku 1938. Autorzy wykorzystali materiały filmowe i fotograficzne z 70 archiwów z całego świata.
„Złote jabłko" ma też elementy częstochowskie. Oczywiście znalazły się w filmie obrazki z Częstochowy i Jasnej Góry, miejsc mocno wpisanych w losy Ślązaków. Producentem jest Studio Filmowe Kas Film, koproducentem Katowice Miasto Ogrodów, a partnerem Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Występująca w filmie Barbara Lubos jest córką malarza Wernera Lubosa, profesora UJD.
Projekcja filmu rozpocznie się o godz. 18 w Klubie Politechnik. Wstęp wolny.
Źródło: Kas Film |