Przed młodymi ludźmi wakacje. Dla części to okazja nie tylko do wypoczynku, ale także szansa na znalezienie pracy i zarobienie pieniędzy, np. na wakacyjny wyjazd. Przy okazji niczym bumerang wraca temat agencji zatrudnienia i uczciwości pośredników pracy.
– Wiele osób zgłasza się do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach ze skargami na działalność agencji zatrudnienia – mówi Aleksandra Skalec. – Skargi dotyczą głównie niedotrzymania terminu wyjazdu do pracy oraz niemożności odzyskania wpłaconych kwot pieniężnych. Dlatego proponujemy, by przed skorzystaniem z oferty sprawdzić agencję zatrudnienia, z której pomocy chcemy skorzystać.
Jak to zrobić, na co przede wszystkim zwrócić uwagę? Zacząć można od sprawdzenia certyfikatu agencji. Informacje na ten temat znaleźć można na stronie internetowej www.kraz.praca.gov.pl. – Zawsze sprawdzajmy także, czy pośrednik ma zawartą umowę z pracodawcą zagranicznym i czy wysyłał już ludzi za granicę – mówi Skalec. – Możemy np. poprosić o telefony od osób, które skorzystały z usług danej agencji, a także bezpośredni telefon do zagranicznego pracodawcy.
Specjaliści uczulają, by dokładnie czytać umowę, którą podpisywać będziemy z pośrednikiem, kierującym nas do pracy. – Umowa powinna być zawarta w formie pisemnej – wyjaśnia Aleksandra Skalec. – Może się zdarzyć, że będzie niekorzystna dla pracownika. Mogą się w niej znaleźć np. zapisy, że trzeba wykupić przejazd bądź ukończyć kurs nauki języka właśnie u tego przewoźnika, a bilet i kurs kosztują zdecydowanie więcej niż powinny.
Jeśli umowa budzi nasze zastrzeżenia, możemy skorzystać z porady prawnej. Bezpłatnie konsultacje telefoniczne oferuje WUP w Katowicach (tel. 32 757 33 80).
Za co agencje zatrudnienia mogą, a za co nie mogą pobierać opłat z tytułu pośrednictwa pracy?
– Dozwolone jest pobieranie od osób opłat z tytułu faktycznie poniesionych kosztów, związanych ze skierowaniem do pracy za granicą: dojazd i powrót osoby, wydanie wizy, badania lekarskie oraz tłumaczenie dokumentów – pod warunkiem uwzględnienia tych opłat w umowie zawartej z osobą kierowaną do pracy. (Jeśli dajemy pośrednikowi pieniądze – zawsze domagajmy się pokwitowania!).
– Niedozwolone jest pobieranie przedpłat, kaucji z tytułu wyszukania i wskazania pracodawcy zagranicznego, czyli za załatwienie pracy.