Szkoła ma już ponad 50 lat. Jednak stosunkowo niedawno zrodził się pomysł, by nadać jej imię.
– Kandydatur było kilka: Kornel Makuszyński, Maria Konopnicka, Hans Christian Andersen… Brano też pod uwagę nadanie szkole imienia Orła Białego – tłumaczy Małgorzata Bokwa, dyrektor SP 32. – Ostatecznie w głosowaniu, w którym udział wzięli nauczyciele i rodzice uczniów, zwyciężył Jerzy Duda Gracz. Największym atutem były sława malarza, jego dokonania oraz fakt, że ma bogate związki z Częstochową.
Nadanie imienia Jerzego Dudy-Gracza szkole odbyło się 21 października 2009 roku. Równo dwa lata od tej daty odbyły się w szkole Dni Patrona. Społeczność szkolna wzięła udział w licznych konkursach. Wśród nich odbyło się podsumowanie I Miejskiego Konkursu Plastycznego „Inspiracje działami mistrza Jerzego Dudy-Gracza”. Przygotowano wystawy poświęcone sylwetce artysty. Odbyły się występy, w trakcie których uczniowie „wytańczyli kolory”, zaprezentowano prezentacje multimedialne poświęcone malarzowi oraz montaże słowno-muzyczne.
– Podoba mi się twórczość Dudy-Gracza i uważam, że jest to dobry patron dla naszej szkoły – twierdzi Julia Pala, uczennica VI klasy SP 32. – Byłam na jego wystawach i muszę przyznać, że jest to trudne malarstwo. Często postaci, które malował, są zdeformowane i celowo pozbawione rzeczywistych proporcji.
SP 32 na Rakowie to szkoła, w której kształci się ok. 400 uczniów. Pracuje z nimi 36 nauczycieli.