Nabożeństwo rozpoczęło się o godzinie 11, przyświecało mu ogólnopolskie dziękczynienie za beatyfikację papieża Jana Pawła II. Do tego wydarzenia nawiązał w słowach powitania o. Izydor Matuszewski, generał Zakonu Paulinów.
– Przychodzimy do naszej Matki, aby razem z Nią podziękować Bogu za dar życia i posługi błogosławionego Jana Pawła II – rozpoczął. – Przychodzimy tu w pielgrzymce wiary, aby razem z Janem Pawłem Wielkim przyłożyć ucho do tych świętych murów jasnogórskich i zgodnie z rytmem bicia Serca naszej Matki i Królowej, zanosić narodowe dziękczynienie za polskiego Papieża.
O. Matuszewski zachęcił również zebranych do wielkiej narodowej modlitwy za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II.
Eucharystii przewodniczył abp Józef Kowalczyk, Prymas Polski i metropolita gnieźnieński. Homilię wygłosił abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Na początku podkreślił, że tematem nowego roku duszpasterskiego będzie Kościół jak „Dom” Polaków.
– Warto postawić pytanie, czy rzeczywiście w tym domu chcemy się czuć domownikami, czy przechodniami, gośćmi – podjął. – To jest mój dom. Tego domu nie mogę narażać, ośmieszać, ten dom jest miejscem mojej tożsamości. Tu jest źródło mojej siły. Bracia i siostry, kochajcie Kościół, stawiajcie mu wymagania świadomi, że stawiamy je samym sobie, że chcemy je podejmować.
Przewodniczący Episkopatu podkreślił, że wielkim skarbem tego „Domu” jest bł. Papież Polak.
– Ilekroć 26 sierpnia odprawiał Mszę św. na Jasnej Górze, czy w innych okolicznościach, nawiązywał do rocznic sierpniowych, i odnosił rzeczywistość obecności Kościoła także w świecie współczesnym – zauważył abp Michalik.
Wspominał również słowa Jana Pawła II, który powtarzał, że społeczeństwo polskie musi być zjednoczone, ponieważ w jedności tkwi siła narodu.
Według arcybiskupa, Polsce zagraża przede wszystkim bierność obywateli oraz podział wewnętrzny narodu.
– Mnie osobiście boli to, że nie ma ustalonych priorytetów, które wszystkie grupy i partie chciałyby podjąć i razem promować – zauważył. – Panuje za to walka o udowadnianie sobie, kto ma rację, większe szanse, czy większe słupki statystyk. Nie jest za to ważne, kto więcej chce robić z drugim człowiekiem dla dobra tej rzeczywistości, której na imię Polska.
Na zakończenie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, nawiązał do zbliżających się wyborów parlamentarnych.
– Nie zapominajmy też o tym obowiązku. Oczekiwanie, że Kościół stanie się wielkim milczącym na czas kampanii, nie ma uzasadnienia w społecznej nauce Kościoła – podsumował.
Podczas trwania uroczystości na Szczycie jasnogórskim obecny był uroczyście wprowadzony Święty Wizerunek Nawiedzenia – kopia Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Podczas Eucharystii miał także miejsce Akt Odnowienia Ślubów Jasnogórskich.
Dzisiejsza (26 sierpnia) uroczystość ma charakter dziękczynienia za wyjątkową rolę Maryi w historii narodu, jest też wyrazem uwielbienia dla Matki Bożej w jej jasnogórskim wizerunku. O godzinie 14 w Kaplicy Różańcowej odbędzie się prezentacja III-tomowego zbioru pt. „Jasnogórska Bogarodzica w wypowiedziach Błogosławionego Jana Pawła II” . O godzinie 18.30 będzie można uczestniczyć w procesji eucharystycznej, a pół godziny później – we mszy św., której przewodniczył będzie abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski.
W dniach od 16 do 25 sierpnia, do jasnogórskiego klasztoru przybyło 85 pieszych pielgrzymek.
Najliczniejszą grupę stanowiła 29. Pielgrzymka Diec. Tarnowskiej, w której przyszło blisko 10 tys, osób. Część pątników korzystało natomiast ze środków transportu… 15 grup przyjechało na rowerach, a jedna na rolkach. Nietypowa pielgrzymka prowadzona przez księży Michaelitów, zawitała w Częstochowie już po raz 9. 80 pątników, w tym 3 księży pokonało na rolkach 270 km. Hasłem tegorocznej wyprawy były słowa „Dotknąć Kościoła”.
Pani Elżbieta z Łodzi co roku od 19 lat odbywa pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę, w ramach różnych uroczystości. Tym razem przybyła specjalnie na obchodzone dzisiaj święto Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej. – Co roku pielgrzymuję w innej intencji, tym razem wspólnie z narodem chciałam podziękować za dar Papieża Polaka – powiedziała.
9