Jazzowe Tadeuszki to taka nowa częstochowska tradycja, kultywowana przez Polskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego, którego prezesem jest Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski. W tej imprezie kręci się wszystko wokół imienia Tadeusz. W tym roku odbędą się dwa koncerty w ramach Tadeuszków. Pierwszy w sobotę (27 października) o godz. 19.30 w Restauracji „Klimaty”, ul. Wieluńska 6. Będzie to właściwie spotkanie muzyczne, a nie koncert – Five O’Cliock Orchestra kameralnie. Zespół wystąpi w okrojonym, częstochowskim składzie: Andrzej Wardęga – perkusja, Kerry Marszałek – kontrabas, Andrzej Nowicki – bandżo, Siergiej Wowkotrub – skrzypce i oczywiście Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski – kornet.
Główny koncert odbędzie się w niedzielę (28 października) w Restauracji „Tori”, ul. Racławicka 2 o godz. 18.00. Koncert zatytułowany jest „Jazz i Poezja”. Za część jazzową odpowiedzialny jest zespół Five O’Cliock Orchestra w składzie podstawowym – Janusz Sołtysik – saksofon, Jakub Moroń – puzon, Wojciesław Kamiński – fortepian, Andrzej Wardęga – perkusja, Kerry Marszałek – kontrabas, Andrzej Nowicki – bandżo, Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski – kornet.
– Koncert będzie trochę nietypowy. Zagramy głównie ballady, utwory w tempie medium. Będzie refleksyjnie, tak by korespondować z poezją. – powiedział przed koncertem Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski.
Część poetycka będzie składać się wyłącznie z wierszy polskich poetów, o imieniu Tadeusz. Wiersze wybrał i przygotował częstochowski publicysta Tadeusz Piersiak, któremu udało się znaleźć 12 poetów o tym imieniu. Każdy utwór poetycki będzie przedzielony utworem muzycznym. Wiersze recytować będą: Joanna Ryś i Jakub Jura ze Studenckiego Koła Teatralnego „naJana” oraz Tadeusz Piersiak.
Wstęp na obie imprezy jest bezpłatny, warto jednak zarezerwować wcześniej stolik ponieważ ilość miejsc jest ograniczona.