Strona główna Archiwum 2011 - 2013 Światła ze stoperem
Drogowcy montują przy światłach ulicznych tzw. wyświetlacze czasu sygnałów świetlnych. Urządzenia pokazują, za ile sekund zmieni się światło np. z czerwonego na zielone. Dzięki temu kierowca może się przygotować do jazdy i tym samym szybciej wrzucić bieg i ruszyć, co znacznie usprawnia ruch. Takie urządzenia są już w Toruniu czy Wrocławiu. Ich montażu nie planuje się jednak w Częstochowie. Dlaczego?


– Dużo jeżdżę po Europie i widziałem takie urządzenia już w wielu państwach, m.in. w Chorwacji czy w Hiszpanii – mówi Janusz Knysak, kierowca ciężarówki. – Moim zdaniem to dobre rozwiązanie, bo oszczędza się czas, a przy okazji zużywa się mniej paliwa. Jak się dużo jeździ, to niby te z pozoru małe oszczędności kumulują się. W przeciągu roku uzbiera się duża suma pieniędzy.
Fachowcy zwracają uwagę, że inną zaletą wyświetlaczy jest zwiększenie przepustowości skrzyżowania. Co za tym idzie – krótsze jest oczekiwanie w korkach i mniej spalin w płucach mieszkańców zatłoczonych miast, do których ostatnio coraz częściej zalicza się również Częstochowa. Ale drogowcy z Częstochowy wypowiadają się krytycznie na temat urządzenia.
– Zastosowanie wyświetlaczy nie poprawia bezpieczeństwa ruchu – uważa Marta Górska, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu w Częstochowie. – Wręcz przeciwnie, może wpływać na jego pogorszenie. Reakcje kierowców na informację, że do włączenia światła zielonego pozostało 100 sekund, mogą być różnorodne. Dla niektórych będzie to sygnał, że można jeszcze wykonać telefon. Dla innych powód do wjeżdżania na skrzyżowanie na czerwonym świetle, bo nie mogą tak długo czekać. W przypadku wyświetlania czasu światła zielonego, w ostatnich sekundach jego trwania kierowcy mogą gwałtownie przyspieszać i przejeżdżać przez skrzyżowanie z przekroczoną prędkością. To jest sprzeczne z przepisami.
Drogowcy zwracają uwagę, że możliwości zastosowania wyświetlaczy czasu ograniczone są tylko do pewnych systemów sterowania, zamontowanych w sygnalizacji świetlnej. Tych, które są oparte na stałych cyklach i stałych długościach światła zielonego lub czerwonego. W powszechnych obecnie sygnalizacjach akomodowanych i acyklicznych (długości sygnałów są skracane lub wydłużane w zależności do natężenia ruchu) wyświetlacze czasu nie znajdują zastosowania. W kilku miastach w Polsce, m.in. w Toruniu i we Wrocławiu, zamontowano tego typu wyświetlacze, jednak są to działania testowe. Na ogół drogowcy montują je na zasadzie wypożyczenia przez producenta.
– Ponadto tego typu urządzenia są stosunkowo drogie, więc w chwili obecnej w budżecie Częstochowy nie ma środków na ich zakup – dodaje Marta Górska.

 

Aktualności z Częstochowy i regionu.
Sport, wydarzenia, kultura i rozrywka, komunikacja, kościół, zdrowie, konkursy.

Patronaty

© 2025 Copyright wczestochowie.pl