Strona główna Archiwum 2011 - 2013 Strachy Na Lachy zagrają w Rurze

Grabaż i spółka ruszyli 6 października w kolejną trasę koncertową. Tym razem - szczególną, bo jubileuszową. Strachy na Lachy świętują właśnie 10-lecie istnienia. A już za tydzień ich fani z naszego miasta i regionu będą mogli świętować razem z nimi. Grupa odwiedzi Częstochowę, a dokładniej - klub Rura - w przyszły czwartek 8 grudnia.

W październiku tego roku ukazał się nowy album zespołu, przygotowany specjalnie z okazji jubileuszu. „Dekada”, bo taki tytuł ma to wydawnictwo, jest składanką, podsumowującą 10 lat istnienia i pięciopłytowy dorobek Strachów Na Lachy. Krążek zawiera wszystkie radiowe przeboje zespołu, jak „Dzień dobry, kocham Cię”, „Piła tango”, „Moralne salto” czy „Żyję w kraju”. Na płycie znalazły się też dwa całkiem nowe kawałki. Z pewnością jubileuszowa składanka jest bardzo miłym prezentem dla sympatyków i słuchaczy grupy.

Zespół powstał z inicjatywy Krzysztofa „Grabaża” Grabowskiego i Andrzeja „Kozaka” Kozakiewicza, założycieli Pidżamy Porno. Grupa na początku swojej działalności znana była pod nazwą Grabaż + Ktoś Tam Jeszcze. Zmieniło się to po koncercie w Legnicy, kiedy po ponaddwugodzinnym występie zespół, zachęcony bardzo dobrym odbiorem przez publiczność, zdecydował się dalej pracować pod nowym szyldem: Grabaż i Strachy Na Lachy.

Pod taką nazwą Grabaż, Kozak Longin i Maniek wyruszyli w swoją debiutancką trasę koncertową i odwiedzili 5 polskich miast. Po tych występach do zespołu dołączyli perkusista Pidżamy Porno, czyli Kuzyn, oraz klawiszowiec Anem (który opuścił jednak grupę w 2007 roku). 

Od tego momentu formacja zaczęła tworzyć pod nazwą Międzymiastówka Muzykująca Grabaż i Strachy Na Lachy. W 2003 roku muzycy podpisali kontrakt płytowy z wytwórnią S.P Records i światło dzienne ujrzał ich debiutancki album, zatytułowany „Strachy Na Lachy”. Dwa lata później zespół powiększył się o kolejnego muzyka – Pana Areczka, a Grabaż zdecydował o usunięciu swojej ksywki z nazwy grupy.

Ukazała się również wtedy ich druga płyta „Piła Tango”. Kawałki z tego wydawnictwa szybko stały się hitami. „Dzień dobry, kocham Cię”, „Piła tango” czy „Jedna taka szansa na sto” to utwory, które zrobiły sporo zamieszania i stały się bardzo popularne. Dzięki nim Polskę ogarnęła „strachomania”. Single okupowały również przez wiele tygodni listy przebojów i playlisty stacji radiowych. Strachy wystąpiły w tamtym okresie na większości znaczących festiwali w Polsce, a łącznie muzycy zagrali wtedy ponad 50 koncertów.

Oprócz wyżej wspomnianych płyt Strachy nagrały jeszcze 3 albumy: „Autor”, „Zakazane piosenki” i „Dodekafonia”. Wszystkie te wydawnictwa były bardzo dobrze odebrane przez słuchaczy i krytyków. Zespół oczywiście cały czas koncertuje. Występy na żywo to z resztą ich żywioł i z pewnością warto będzie wybrać się na ich kolejny koncert w Rurze.

Wszyscy, którzy planują wybrać się 8 grudnia do Rury, mogą kupować już wejściówki, ale powinni pamiętać, że ilość miejsc w klubie jest ograniczona! Grabaż i spółka z reguły zapełniają kluby i sale, więc warto zaopatrzyć się w bilet na jubileuszowy koncert jak najszybciej.

Cena wejściówek to 30 złotych w przedsprzedaży i 40 w dniu koncertu. Bilety dostępne są w klubie Rura (al. NMP 38 w bramie), w Cafe Belg (al. NMP 32) i w Pizzerii Allegro (al. NMP 16 i al. Kościuszki 18). Wejście do klubu będzie możliwe od godz. 19, a koncert rozpocznie się o godz. 20. Wchodzą osoby od 16 roku życia.

Aktualności z Częstochowy i regionu.
Sport, wydarzenia, kultura i rozrywka, komunikacja, kościół, zdrowie, konkursy.

Patronaty

© 2025 Copyright wczestochowie.pl